Przedpremierowy pokaz filmu „Orzeł. Ostatni patrol” będzie można obejrzeć w Zabrzu. Specjalny, bezpłatny seans skierowany jest do nauczycieli

Przedpremierowy pokaz filmu „Orzeł. Ostatni patrol” (2022) w reżyserii Jacka Bławuta będzie można obejrzeć w Zabrzu. Bezpłatny seans skierowany jest do nauczycieli szkół średnich i podstawowych – nie tylko historyków.

Facebook/ Orzeł. Ostatni patrol
Kadr z filmu Orzeł. Ostatni patrol

Przedpremierowy pokaz najnowszej polskiej produkcji zaplanowany został na 12 października w kinie Planet Cinema, w C.H. Platan i będzie poprzedzony prelekcją dyrektora obiektu – filmoznawcy Jakuba Pudełko. Kino przyjmuje zapisy na ten specjalny pokaz. – Zainteresowanych nauczycieli prosimy o nadsyłanie zgłoszeń do kina: mailowo – jakub@planetcinema.pl, telefonicznie – 32 832 16 16 lub osobiście w biurze kina: C.H. Platan, I piętro (Planet Cinema) – informują w kinie. Liczba miejsc jest ograniczona.

„Orzeł. Ostatni patrol” to opowieść o legendarnym polskim okręcie podwodnym ORP Orzeł, który w czasie II wojny światowej. Scenariusz oparto na znanych już faktach, jak i zupełnie nowych dokumentach. Za reżyserię odpowiada Jacek Bławut – zdobywca Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł za „Wirtualną wojnę” oraz Srebrnych Lwów na Festiwalu Filmowym w Gdyni za „Jeszcze nie wieczór”. Za zdjęcia odpowiedzialna jest Jolanta Dylewska, autorka zdjęć do głośnego filmu Agnieszki Holland „W ciemności”, za który otrzymała m.in. nagrodę na Festiwalu Filmowym w Gdyni. W obsadzie znaleźli się między innymi Mateusz Kościukiewicz, Rafał Zawierucha, Adam Woronowicz, Tomasz Ziętek, Antoni Pawlicki, Tomasz Schuchardt, Filip Pławiak.

Opis filmu: Jest rok 1940. Gdy na plażach Dunkierki trwa gorączkowa ewakuacja alianckich żołnierzy, skryty w głębinach Morza Północnego sunie supernowoczesny polski okręt podwodny ORP „Orzeł”. Doskonale wyszkolona załoga ma na swoim koncie spektakularne czyny, w tym brawurową ucieczkę z Tallina i zatopienie niemieckiego transportowca „Rio De Janeiro”. Teraz staje przed niebezpieczną misją, w trakcie której będzie musiała zmierzyć się z nie tylko z zagrożeniem w postaci min podwodnych, bomb głębinowych, wrogich okrętów i patrolujących teren samolotów, ale również z coraz bardziej napiętą atmosferą na pokładzie. To, co wydarzy się w kolejnych dniach, napisze ostatnią kartę z historii legendarnego polskiego okrętu i jego załogi. Przygotowanie wiernej rekonstrukcji wnętrza okrętu ORP „Orzeł” zajęło ponad rok. W jego stworzeniu wzięli udział historycy, konsultanci oraz oficerowie i marynarze, którzy służyli na bliźniaczym okręcie ORP „Sęp”. Dzięki użyciu nowoczesnej technologii modułowej oraz zastosowaniu specjalnej platformy hydraulicznej udało się niezwykle realistycznie odwzorować zachowanie okrętu podczas wynurzeń, zanurzeń oraz w czasie wybuchów bomb głębinowych. Zdjęcia na Bałtyku zrealizowano przy współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej i udziale jednostek z 3. Flotylli Okrętów i 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.

Dodajmy, że film został nagrodzony na tegorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w kategoriach: najlepszy reżyser, najlepsza charakteryzacja, najlepszy dźwięk i najlepszy montaż.