Powstaje nowa sieć ciepłownicza dla osiedli Rokitnica i Helenka

W mieście realizowany projektu budowy sieci ciepłowniczej dla osiedli Rokitnica i Helenka. To jedna z największych w ostatnich latach inwestycja Zabrzańskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.

Projekt planowany na lata 2020-2023 polega na budowie łącznie ponad 9,2 km sieci ciepłowniczej łączącej Elektrociepłownię Fortum Miechowice z dzielnicami Zabrze Helenka oraz Zabrze Rokitnica. Przedsięwzięcie przewiduje także rozbudowę sieci ciepłowniczej w tych dzielnicach. W ramach inwestycji zlikwidowana zostanie ostatnia węglowa kotłownia w dzielnicy Helenka oraz kotłownia gazowa, szczytowo-olejowa w dzielnicy Rokitnica.

Jego głównym celem jest poprawa stanu powietrza poprzez zmniejszenie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń powstających w procesie spalania w kotłowniach osiedlowych oraz dodatkowo umożliwienie zasilenia obiektów dotychczas nie zasilanych z sieci ciepłowniczej.

– Podejmujemy inwestycje, które pozwalają na wymianę źródeł ciepła na bardziej ekologiczne. W ostatnich latach w ramach Programu Ograniczania Niskiej Emisji zrealizowaliśmy w Zabrzu ponad 14 tysięcy mikro-inwestycji za kwotę ponad 70 mln zł. Trwająca właśnie inwestycja to kolejny krok w kierunku zapewnienia mieszkańcom dostępu do ekologicznego ciepła systemowego oraz zmniejszenia niskiej emisji – komentuje prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.


czytaj więcej:

Termomodernizacja przedszkola nr 7

Przedszkole nr 7 już po remoncie, który kosztował 1,3 mln zł

Wiadukt na ulicy Hermisza został wyremontowany

Wiadukt na Hermisza został otwarty, zjazd z DTŚ – zamknięty

Prace na wiadukcie w ciągu ulicy Hermiesza dobiegają końca

Inwestycja za ponad 2,6 mln złotych dobiega końca

Zabrze, ulica Wolności, styczeń 2023

Torowisko na ulicy Wolności do remontu. Umowa podpisana

Wizualizacja Centrum przesiadkowego w Rokitnicy

Centrum przesiadkowe w Rokitnicy: zmiany w komunikacji

Osiedle w Grzybowicach

Tak wygląda nowe osiedle w Grzybowicach. Zobaczcie zdjęcia

Remonty Zabrze

Pięć kamienic przejdzie termomodernizację