Ponad 11 milionów dofinansowania na budowę ronda

Symboliczny czek opiewający na tę kwotę przekazał Małgorzacie Mańce-Szulik wojewoda śląski Jarosław Wieczorek [...]
Wieczorek

Zabrze pozyskało 11 mln 226 tys. 263 zł dofinansowania w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Symboliczny czek opiewający na tę kwotę przekazał osobiście prezydent Zabrza Małgorzacie Mańce-Szulik wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

W spotkaniu, które odbyło się dzisiaj w zabrzańskim magistracie udział wzięli również: zastępca prezydenta Miasta Zabrze Krzysztof Lewandowski, radna Sejmiku Województwa Śląskiego Alina Nowak, radny Sejmiku Województwa Śląskiego Bartłomiej Kowalski, poseł na Sejm RP Jarosław Gonciarz, poseł na Sejm RP Wojciech Szarama, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Infrastruktury Informatycznej w Zabrzu Danuta Bochyńska-Podloch oraz naczelnik Wydziału Realizacji Projektów UM w Zabrzu Grażyna Szczepańska-Wabnic.

Kwota, którą pozyskało Zabrze z Funduszu Dróg Samorządowych pozwoli na kontynuację ważnych dla miasta i regionu inwestycji drogowych. Dofinansowanie przeznaczone zostanie na budowę ronda przy skrzyżowaniu ul. Piłsudskiego i Roosevelta.

- To bardzo ważna, wręcz priorytetowa inwestycja dla mieszkańców naszego miasta. Po sześciu podejściach udało się nam pozyskać środki, które pozwolą na wykonanie ronda przy skrzyżowaniu ulic Piłsudskiego i Roosevelta – komentuje prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. – Montaż finansowy, który miasto przygotowuje realizując zadania inwestycyjne jest bardzo subtelnie tworzony, stąd też te środki mają dla nas olbrzymie znaczenie.

Fundusz Dróg Samorządowych to wsparcie rządowe na modernizację i budowę dróg lokalnych. Aktualnie realizowane jest pierwsze rozdanie w ramach tego funduszu, na które w skali kraju rząd przeznaczył 6 mld zł. Do naszego województwa trafi blisko 300 mln zł. To nie jedyne środki, jakie trafią w tym roku do samorządów z przeznaczeniem na remonty i budowę dróg.

- Fundusz Dróg Samorządowych to największe w historii wsparcie rządowe na modernizację i budowę dróg lokalnych – stwierdził wojewoda śląski Jarosław Wieczorek podczas spotkania w Zabrzu. - Na nowoczesną infrastrukturę rząd zamierza przeznaczyć tylko w tym roku ok. 6 mld zł, a w ciągu 10 lat aż 36 mld zł. Tylko w naszym województwie pozytywnie zostało zweryfikowanych ponad 140 wniosków i wszystkie one dostaną dofinansowanie w wysokości od 50 proc. do 80 proc. wartości inwestycji.

Zabrze konsekwentnie modernizuje swój układ komunikacyjny. Trwa właśnie przebudowa ulicy Piłsudskiego - to jedna z najważniejszych inwestycji drogowych, jakie zrealizowane zostaną w Zabrzu w najbliższym czasie. Pierwszy etap modernizacji ul. Piłsudskiego, od ul. Roosevelta do wiaduktu przy II LO, to koszt 8,2 mln zł brutto. Ekipy budowlane pojawiają się, lub wkrótce pojawią, również w innych częściach miasta. Niedawno oddano do użytku ul. Neptuna, a aktualnie trwa m.in. budowa ul. Jowisza i ul. Lawendowej. W sierpniu br. oddano do użytku wiadukt nad ul. Hagera, którego gruntowny remont kosztował 4,3 mln zł brutto, z czego 1 mln zł stanowiło pozyskane przez miasto dofinansowanie z budżetu państwa. To kontynuacja trwających już od lat przedsięwzięć, dzięki którym poruszanie się samochodem po Zabrzu staje się bezpieczne i wygodne.