Pomnik profesora Zbigniewa Religi wkrótce stanie w Zabrzu. Stworzył go znany rzeźbiarz prof. Krzysztof Nitsch

Uwielbiał jeść pierogi w jednej z zabrzańskich restauracji, szybko pokonywał trasę ze stolicy na Śląsk i relaksował się podczas wędkowania. Konkretny, ambitny i oddany pacjentowi – takiego prof. Zbigniewa Religę pamiętamy. Wkrótce w mieście stanie jego pomnik.

UM Zabrze
Pomnik prof. Zbigniewa Religi

Niedawno zobaczyliśmy efekt wielomiesięcznej pracy rzeźbiarza – prof. Krzysztofa Nitscha.

– To niesamowite przeżycie móc uczestniczyć w kolejnych etapach powstawania pomnika upamiętniającego prof. Zbigniewa Religę – wybitnego kardiochirurga, ojca medycznej marki miasta Zabrze. Jestem przekonana, że będzie robił wrażenie i zdobił nasze miasto przez kolejne stulecia – przyznała prezydent Zabrza, Małgorzata Mańka-Szulik.

Pomnik powstaje w Gliwickich Zakładach Urządzeń Technicznych. GZUT odwiedziła delegacja z Zabrza; oprócz Małgorzaty Mańki-Szulik, także zastępca prezydenta Katarzyna Dzióba, naczelnik Wydziału Kultury i Dziedzictwa Dorota Szatters, naczelnik Wydziału Promocji, Turystyki i Sportu Dorota Kosińska, zastępca naczelnika Wydziału Infrastruktury Komunalnej Robert Sierla oraz Julia Stanisz – przedstawicielka społeczności szkolnej I Liceum Ogólnokształcącego w Zabrzu im. Prof. Zbigniewa Religi.

Przypomnijmy, że umowa na wykonanie gipsowej formy pomnika w skali 1:1 została podpisana w lutym zeszłego roku. – Na podstawie gipsowej formy odlany zostanie monument z brązu, który stanie na skwerze u zbiegu ulic Zbigniewa Religi i Powstańców Śląskich – informuje zabrzański magistrat.

Obecnie trwają ostatnie prace techniczne fachowców z GZUT i ostatnie szlify prof. Krzysztofa Nitscha, by pomnik mógł wkrótce pojawić się na skwerze przy zabrzańskim Ratuszu.

czytaj więcej:

Tak prezentuje się pomnik Zbigniewa Religi

Kapsuła czasu pod pomnikiem Religi w Zabrzu

Pomnik Zbigniewa Religi

Znamy datę odsłonięcia pomnika Zbigniewa Religi w Zabrzu

Łabędź na DTŚ

Uwaga, łabędź na DTŚ! Interweniowali policjanci

Podpalacz złapany

Podpalacz samochodu złapany. Grozi mu do 5 lat więzenia

Zyr i flaga2

Dzień biało-czerwonej

Zrzut ekranu 2012 04 18 o 15 48 49

Coraz mniej szkodliwego azbestu

Zrzut ekranu 2012 03 27 o 21 15 02

IBM na Śląsku. Szansa dla gliwickich studentów?