Polskie służby zareagowały na sytuację po zamachach terrorystycznych w Belgii

Minister blaszczak
Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak poinformował, że sformułowano zalecenie dla Policji i Straży Granicznej na temat dodatkowych posterunków i patroli. – Dotyczy to zwłaszcza lotnisk, dworców kolejowych, centrów handlowych i innych dużych skupisk ludzi – podkreślił minister. - Służby są przygotowane do zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom. Nie ma rekomendacji na temat podwyższenia poziomu zagrożenia terrorystycznego w Polsce – powiedział szef MSWiA Mariusz Błaszczak podczas wczorajszego briefingu prasowego po zamachach w Brukseli. [video width="1280" height="720" mp4="http://dzisiajwzabrzu.pl/wp-content/uploads/2016/03/minister_blaszczak.mp4"][/video] Szef MSWiA poinformował o gotowości współpracy polskich służb ze służbami belgijskimi. - Traktujemy te wszystkie wyzwania, które stoją przed Europą, bardzo poważnie. Jesteśmy do dyspozycji w sytuacji, gdyby Belgia czy inne państwo zwróciło się do nas o jakąkolwiek pomoc, czy to pomoc humanitarną, czy też pomoc związaną ze współpracą służb specjalnych – zapewnił minister Mariusz Błaszczak.

<!--nextpage-->

Policja i Straż Graniczna gotowe do dodatkowych patroli P.o. komendanta głównego policji mł. insp. Andrzej Szymczyk powiedział, że Policja jest gotowa do wystawienia dodatkowych patroli i posterunków. Odpowiednie polecenia zostały już wydane wszystkim komendantom wojewódzkim i komendantowi stołecznemu. – Zwiększymy również liczbę funkcjonariuszy operacyjnych – podkreślił mł. insp. Szymczyk. Komendant wyjaśnił również, że informacje posiadane obecnie przez Policję nie wskazują na bezpośrednie zagrożenie. Szef Straży Granicznej mjr Marek Łapiński powiedział, że strażnicy cały czas analizują wszystkie informacje i ryzyka oraz są w stałym kontakcie z zagranicznymi służbami. – Po zamachach w Belgii zwiększyliśmy liczbę patroli w strefach otwartych na lotniskach, czyli m.in. w halach odlotów i przylotów. Dotyczy to również patroli nieumundurowanych – podkreślił komendant główny SG. Dodatkowe patrole drogowe Straży Granicznej obejmą również szlaki komunikacyjne. Mjr Marek Łapiński zaapelował też do podróżnych, aby zwracali szczególną uwagę na przedmioty oraz pakunki pozostawione bez opieki.

<!--nextpage-->

Ustawa antyterrorystyczna zostanie przyjęta przed szczytem NATO i ŚDM Minister Mariusz Błaszczak odniósł się również do prac nad ustawą antyterrorystyczną. W najbliższy czwartek odbędzie się posiedzenie międzyresortowego zespołu do spraw zagrożeń terrorystycznych, na którym przyjęty zostanie projekt ustawy antyterrorystycznej. – Projekt jest już w praktyce gotowy – powiedział minister spraw wewnętrznych i administracji. Szef MSWiA poinformował, że projekt ustawy antyterrorystycznej zostanie wkrótce skierowany do uzgodnień międzyresortowych. Potem projekt trafi na Radę Ministrów, a następnie do Sejmu. – Chcemy, żeby ustawa została przejęta przed lipcowym szczytem NATO w Warszawie i Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie – podkreślił minister Mariusz Błaszczak. Głównym celem wprowadzenia nowych przepisów ma być wzmocnienie koordynacji służb i organów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w Polsce. Projektowane rozwiązania mają także za zadanie poprawę efektywności funkcjonowania krajowego systemu antyterrorystycznego.
źródło i video: MSWiA

czytaj więcej:

874c62cff67e35f6c2ebb195c4d06aee

40 tysięcy w miesiąc. Co dzieje się w Palmiarni?

9492d34aeaff0c196b67b67d4c27f695

Śmierć 16-latka. Sprawcy są już na wolności

B61427359683b4e30ca6f8df2dd5e601

Wodny paintball, koncerty i spektakle w Muzeum...

7e2a7bc6de8db5ab73702ead54a99edc

Obchody 3 Maja pod pomnikiem Mickiewicza. [TV]

109a7a076e79c89746d7f0e449855d83

Będą wysokie mandaty za nieodśnieżone auta

2dd8c4ee50377b1c53cd84c0e83bdbd2

Makabryczne odkrycie. Znaleźli ciało kobiety

D7d6a9589b3a4f47423d3fe1ef092de2

Konkurs miasta Gliwice. Pół miliona do podziału!