Policja zatrzymała 53-letniego mężczyznę, który znęcał się nad swoją konkubiną i groził jej śmiercią. Jak reagować na przemoc domową?

Form pomocy jest wiele, tak jak i miejsc gdzie można z niej skorzystać. I choć to niesłychanie trudne by mówić głośno o tym, że ktoś nas krzywdzi to na pewno warto spróbować. Zanim nie będzie za późno. W Zabrzu policjanci zatrzymali 53-latka, który znęcał się nad swoją konkubiną.

Pixabay
Zabrzańska policja zatrzymała 53-latka

W tym wypadku trwało to długo, za długo. 53-letni mieszkaniec Zabrza od 2020 roku znęcał się nad swoją konkubiną. Wpierw psychicznie – poniżając i wyzywając, aż wreszcie posunął się o krok dalej.

Podczas ostatniej awantury posunął się o krok dalej – przyłożył swojej partnerce nóż do szyi i groził jej śmiercią. Wtedy kobieta postanowiła przerwać milczenie i zwróciła się o pomoc do policjantów. Mężczyzna jeszcze tego samego dnia został zatrzymany – informuje zabrzańska policja.

Wobec 53-latka zastosowano środek zapobiegawczy w postaci dozoru policyjnego, zakazu zbliżania się do pokrzywdzonej oraz zakazu kontaktowania się z nią. Za popełnione przestępstwo grozi mu kara do 5 lat więzienia.

Funkcjonariusze przypominają, że jeśli kiedykolwiek znajdziemy się w tak trudnej sytuacji, nie obawiajmy się poprosić o pomoc. Form wsparcia jest wiele. W momencie zagrożenia należy skontaktować się z najbliższą jednostką Policji, dzielnicowym lub powiadomić odpowiednie służby. Podobnie, gdy jest się świadkiem przemocy w rodzinie.

Możliwości uzyskania pomocy ze strony służb jest sporo, Komenda Miejska Policji w Zabrzu przypomina o kilku:

  • Numer alarmowy 112 obsługiwany przez operatorów Centrum Powiadamiania Ratunkowego
  • Aplikacja „Alarm 112” pozwala między innymi na zgłoszenie zdarzenia alarmowego jeśli nie można wykonać połączenia głosowego (Android i iOS)
  • Aplikacja „Moja Komenda” to dane kontaktowe ponad 8 tysięcy dzielnicowych (Android i iOS)
  • Platforma „Policja E-usługi” na stronie Komendy Głównej Policji
  • Aplikacja „Twój Parasol” dla osób doświadczających przemocy w rodzinie lub będących jej świadkami (Android i iOS)
  • Policyjny telefon zaufania dla osób dotkniętych przemocą w rodzinie – 800 120 226, czynny w dni robocze w godzinach 09:30-15:30 i obsługiwany przez policjantów z Biura Prewencji KGP