Policja przestrzega przed oszustami, którzy podają się za pracowników administracji. Co robić, aby uniknąć takiej sytuacji?

Zabrzańska policja znów ostrzega przed oszustami, którzy tym razem wykorzystali ufność 85-letniej mieszkanki Zabrza, podając się za pracowników administracji. Twierdzili, że chcą dokonać kontroli instalacji wodnej. Kobieta została okradziona.

Pixabay
Policja

Zabrzańscy policjanci przypominają, aby pod żadnym pozorem nie wpuszczać obcych do mieszkania.

W poniedziałek na ulicy Charlesa de Gaulle'a do mieszkania 85-letniej zabrzanki zapukało dwóch nieznanych jej mężczyzn, którzy podawali się za pracowników administracji. Sprawcy zmanipulowali seniorkę, wmawiając jej, że muszą dokonać kontroli instalacji wodnej. Następnie wykorzystując jej nieuwagę, ukradli gotówkę w kwocie trzech tysięcy złotych. Wyjaśnianiem spraw i ustalaniem sprawców zajmują się policjanci z komisariatu I policji w Zabrzu – relacjonują funkcjonariusze zabrzańskiej komendy.

Jednocześnie przypominają, co zrobić, aby czuć się bezpiecznie we własnym domu. Pamiętajmy, że oszuści nie mają skrupułów. Żerują na naszej naiwności. Dotyczy to głównie starszych osób pełnych zaufania do innych.

Zwracamy się z prośbą do mieszkańców naszego regionu, by zadbali o swoich bliskich w podeszłym wieku i uczulili ich na tego typu zachowania. Nie należy podawać przez telefon żadnych wiadomości dotyczących naszego mieszkania, oszczędności, kiedy przebywamy w domu i z kim mieszkamy. Nie odpowiadać na żadne ankiety zawierające podobne pytania. Nie wydawać gotówki i żadnych innych rzeczy osobom nieznanym – alarmują stróże prawa.

Ważne, aby nie wpuszczać do mieszkania osób, które mogą podszywać się pod inkasentów lub kogoś z administracji czy spółdzielni. Zawsze prosić trzeba o okazanie legitymacji, można też telefonicznie potwierdzić w administracji, czy istotnie taka osoba została wysłana. W tego typu sytuacjach zawsze możemy również poprosić życzliwego sąsiada o pomoc, aby towarzyszył nam podczas takiej wizyty.

O wszystkich podejrzanych sytuacjach należy poinformować policję.