40-latkowie na utrzymaniu rodziców? Polacy muszą pomagać dorosłym dzieciom

Dependent 441408 640 1
Z badania „Polacy 50+ a wsparcie rodziny” przeprowadzonego przez instytut badawczy Millward Brown wynika, że 57 procent Polaków po 50. roku życia wspiera finansowo swoich bliskich - donosi Krajowy Rejestr Długów. Śląskie znajduje się w czołówce rankingu - w naszym województwie swoim dzieciom i wnukom pomaga aż 61% osób po pięćdziesiątce.

Średnia kwota miesięcznego wsparcia to 207 zł. Jednak 13 proc. ankietowanych przyznaje, że wspiera najbliższych dając im nawet więcej niż 400 zł. 44 proc. osób po pięćdziesiątce podaje, że wciąż mieszka ze swoim dzieckiem lub wnukiem.

Młodego pokolenia po prostu nie stać na to, by być samodzielnym. Kupno własnego mieszkania uniemożliwia brak zdolności kredytowej. Niskie zarobki często nie wystarczają, by wynająć coś dla siebie. Mieszkanie z rodzicami jest dla wielu osób ogromnym wsparciem. Wiadomo, że mama i tata nie zamkną lodówki, nie odłączą prądu. - przekonuje Adam Łącki, Prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów. Najbardziej martwi jednak fakt, że ponad 60 proc. osób w wieku między 60 a 70 rokiem życia dalej musi finansowo wspierać swoje dzieci - czyli z reguły osoby po czterdziestce. Niektórzy seniorzy decydują się również na zaciągnięcie kredytów dla swoich bliskich. Niestety, nie zawsze kończy się to dobrze. W świetle prawa dłużnikiem jest ten, kto zawarł umowę, a gdy dzieci przestają spłacać pożyczkę zaczynają się kłopoty. Od kilku lat obserwujemy narastające zjawisko pożyczania „na babcię lub dziadka” – dotyczy to zarówno pożyczek gotówkowych w bankach czy firmach pożyczkowych, jak i zakupów ratalnych. Renciści i emeryci mają stałe dochody, więc dla banku są wiarygodni, w przeciwieństwie do wnuczka bez zdolności kredytowej. Seniorzy dają wiarę młodszym członkom rodziny, że ci będą spłacać dług, a potem są bardzo zdziwieni, kiedy zgłasza się do nich windykator. - wyjaśnia Radosław Koński, dyrektor Departamentu Windykacji z firmy Kaczmarski Inkasso.
fot. pixabay