Plaga kradzieży w Gliwicach. Poznaj sposoby złodziei

2db5f428e08ae0806a52ea9c99ed666e

Złodzieje kradną wszystko, co stanowi jakąkolwiek wartość.

W ostatnim czasie Gliwice nęka problem włamań do piwnic i garaży. Giną wartościowe rowery i sprzęty przechowywane w tych miejscach. Kiedy opublikowaliśmy wiadomość naszego czytelnika, który prosił o pomoc w odnalezieniu skradzionych jednośladów, pojawiło się wiele głosów opisujących podobne sytuacje. Nasi czytelnicy przytoczyli kilka popularnych metod stosowanych przez przestępców.

Pierwszą z nich jest sposób na kłódkę opisany przez Marcina. - Złodziej zawsze dokładnie obserwuje miejsce włamania. Nasze piwnice okradano już ze 4 razy. Sprawa okazała się nieskomplikowana. Złodzieje zabierali się tylko za drzwi z ogromnymi kłódkami, bo skoro mamy coś kosztownego to wymaga to konkretnego zabezpieczenia.

Zupełnie inne spostrzeżenie ma Adrian, który wbrew temu co napisał Marcin, radzi, aby stosować jak najwięcej zabezpieczeń. – Giną przede wszystkim rzeczy źle zabezpieczone. Ludzie zostawiają rower z zakupami przed sklepem i wystarczy tylko na niego wsiąść. Dodatkowo mała kłódka w piwnicy to jeden ruch przecinaka i już po wszystkim. To samo tyczy się garażu. Jeśli ktoś ma szczelinę w drzwiach wielkości pięści to jakby podał złodziejowi wszystko na tacy. Oni zawsze dokładnie sprawdzają co ukraść. Przecież nikt nie ryzykowałby dla ogórków.

Kolejną zasadą podzieliła się Anna, która ostrzega przez bezmyślnym otwieraniem klatki obcym. – Akurat z tym nie mogę sobie poradzić do dziś. Złodziej, aby mógł sprawdzić skrzynki na listy, czy zejść do piwnicy musi bezproblemowo wejść do klatki. Często przyczyną włamania jest zepsuty zamek w drzwiach wejściowych, co pozwala na swobodny rekonesans. Dzieje się podobnie, gdy sąsiedzi bezmyślnie wpuszczają ”ulotkarzy”.

Co zrobić, aby ustrzec się przed takim włamaniem? Mamy dla Was kilka rad wystosowanych przez funkcjonariuszy Policji.

Uważaj na kręcące się nieznane Ci osoby na klatkach schodowych i w pobliżu domu, zwłaszcza w godzinach pracy, wieczorem i w nocy. Zainteresuj się nimi, zapytaj czego szukają, dobrze się im przyjrzyj abyś zachował w pamięci ich rysopis. Twoje spostrzeżenia mogą okazać się bardzo pomocne przy ustalaniu tożsamości włamywaczy.

Warto także interesować się dochodzącymi z piwnic odgłosami, gdyż często są to odgłosy włamań. Postaraj się ustalić przyczynę hałasów: pukania, stukania, hałaśliwego otwierania zamków.

Zawsze pamiętaj by zamknąć na klucz wejście na klatkę i do piwnicy. Każda przeszkoda utrudnia i opóźnia im wejście do piwnic, tym samym zmniejszając szansę na niepożądaną wizytę złodzieja.
Dzięki Tobie, będzie możliwe ujęcia sprawców na gorącym uczynku jeśli o swych spostrzeżeniach natychmiast powiadomisz Policję. Wybierz numer 112 lub 997 i skontaktuj się telefonicznie z Policją.