Placówka dostosowana do najnowszych standardów. Ponad 3 miliony zł na modernizacje

Zaz gliwice

Ponad 3 mln zł w ciągu trzech lat przeznaczono z budżetu miasta na remonty, modernizacje i inwestycje w Zespole Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka przy ul. Dolnej Wsi.

Dzięki miejskim środkom nie tylko wyremontowano szkołę i dostosowano ją do najnowszych standardów, ale też stworzono niezwykłe miejsce, w którym osoby niepełnosprawne mogą pracować zawodowo. Warto zatem podsumować wszystkie pozytywne zmiany, które zaszły w tej placówce na przestrzeni ostatnich lat.

zaz 1 gliwice

W Gliwicach są dwie placówki prowadzące szkoły specjalne. Jedną z nich jest Zespół Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka przy ul. Dolnej Wsi. W strukturze ZSSp. znajduje się Gimnazjum nr 21, IX Liceum Ogólnokształcące Specjalne, Zasadnicza Szkoła Zawodowa Specjalna i Szkoła Specjalna Przysposabiająca do pracy. W ZSSp. im. J. Korczaka, pod okiem 69-osobowej kadry pedagogicznej, kształci się 214 uczniów. Miasto stara się zapewnić im jak najdogodniejsze warunki do nauki, rozwijania swoich pasji i funkcjonowania w społeczności szkolnej. W ciągu trzech lat z budżetu miasta wyasygnowano ponad 3 mln zł na remonty i inwestycje placówki. – Dzięki temu zmodernizowano boiska szkolne, przeprowadzono generalny remont sal i różnych pomieszczeń szkoły, zmodernizowano pracownię gastronomiczną, zakupiono tablice multimedialne i rzutniki, zmodernizowano szkolne toalety, utworzono pracownię gospodarstwa domowego, wyremontowano i wyposażono pracownię introligatorską, wyremontowano salę rehabilitacyjną, dokupiono brakujący sprzęt multimedialny, wyposażono nowy ośrodek egzaminacyjny dla uczniów kształcących się w zawodzie cukiernika i zmodernizowano sale lekcyjne - wylicza Krystian Tomala, zastępca Prezydenta Gliwic.

To nie koniec inwestycji. W ubiegłym roku wybudowano i oddano do użytku Gliwicki Zakład Aktywności Zawodowej. – To pierwsze tego typu miejsce w Gliwicach, które pomaga osobom niepełnosprawnym w zdobyciu doświadczenia i zapewnia dobry start na rynku pracy– mówi Krystian Tomala.

Na 120 m2 powierzchni powstała hala produkcyjna, dwa pomieszczenia biurowe i część socjalna. Zatrudniono 45 osób z umiarkowanym i znacznym stopniem niepełnosprawności, które świadczą usługi sprzątające i poligraficzne. Inwestycja kosztowała przeszło 1,5 mln zł i została sfinansowana z budżetu Miasta Gliwice oraz środków PFRON. Ponadto w 2015 r., m.in. przeprowadzono drugi etap remontu i modernizacji toalet szkolnych, utworzono pracownię gospodarstwa domowego, zmodernizowano bibliotekę szkolną i centrum multimedialne, zainstalowano monitoring. W tym roku planowana jest termomodernizacja budynku oraz rozpoczęcie przygotowań do wymiany instalacji elektrycznej w ZSSp. im. J. Korczaka. W 2014 r. budżet szkoły wyniósł 5,6 mln zł, w 2015 r. 7,6 mln zł, a w 2016 r. wyniesie 6,3 mln zł.

źródło: UM Gliwice foto: Ł. Fedorczyk

czytaj więcej:

Ulica Marsa w Zabrzu

Budowa ulicy Marsa zakończona. I to przed czasem

Rondo aleja Korfantego

Są pieniądze z Nowego Ładu na budowę drogi

Centrum wiz2 gliwice

Centrum Przesiadkowe w Gliwicach gotowe już w...

Sygnalizacja DTS

"Znaki zmiennej treści" na gliwickim odcinku...

Jaz na kanale gliwickim

Zwiększy się bezpieczeństwo terenów przyrzecznych

Boisko1

Wyrównany teren i nowe bramki. Boisko jak nowe

Wybrzeze wojska polskiego 1

Zmiany w organizacji ruchu na ul. Wybrzeże...