Pił, jechał i zapłacił…1000 zł mandatu

Można nimi w szybki i ekologiczny sposób przedostać się w różne części miasta. Już dawno stały się nieodłącznym elementem krajobrazu. I mimo że są komfortowe, nierzadko zdarza się że przysparzają także problemów. Pamiętajmy o podstawowych zasadach jazdy na elektrycznej hulajnodze.

E scooters 7383941 1280

Zdaje się, że zapomniał o tym 21-latek, który zdecydował się wybrać w podróż pod wpływem alkoholu. Na szczęście jazda nie trwała zbyt długo, został zatrzymany przez patrol policji. Za przejażdżkę na rauszu otrzymał mandat w wysokości 1000 zł.

- Apelujemy o trzeźwość, rozwagę i stosowanie się do przepisów obowiązujących na drodze! Przypominamy, że za jazdę hulajnogą elektryczną po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) grozi mandat karny w wysokości 1000 złotych, natomiast za jazdę hulajnogą w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) wysokość mandatu wzrasta do kwoty 2500 złotych – przestrzegają zabrzańscy policjanci.

Stróże prawa przypominają też, że użytkownik hulajnogi elektrycznej może korzystać z chodnika, tylko w przypadku jeśli nie ma wydzielonej drogi dla rowerów, a dopuszczalna prędkość na jezdni jest większa niż 30 km/h.

- Musimy jednak przy tym pamiętać, aby jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność oraz ustępować pieszemu pierwszeństwo. Nie zapominajmy również o tym, że zabronione jest przewożenie na tym urządzeniu innych osób, zwierząt i przedmiotów – apelują funkcjonariusze.