Pierwszy tego typu program w kraju dotyczący hipercholesterolemii

To przełom. To pierwszy tego typu program w kraju. I to dotyczący najmłodszych. Wszystko po to, by jak najwcześniej wykryć kto ma jakie uwarunkowania. Po co? By ustrzec się przed następstwami miażdżycy, takimi jak udar czy zawał.

2442

Zabrze jako pierwsze w kraju ruszyło z nowatorskim programem na skalę kraju dotyczącym wczesnego wykrywania zaburzeń lipidowych u dzieci. Dlaczego to tak ważne? By już od najmłodszych edukować, z jakimi zagrożeniami możemy mieć do czynienia.

Od teraz, wraz z wprowadzeniem akcji, wszyscy uczniowie pierwszych klas szkół podstawowych w Zabrzu będą przebadani pod kątem m.in. hipercholesterolemii rodzinnej. Autorami programu są lekarze ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Akcję wspiera i finansuje Miasto Zabrze, a patronuje jej Polskie Towarzystwo Lipidologiczne i Polskie Towarzystwo Kardiologiczne.

- Program „Lipidogram dla pierwszaka” obejmie około 1,5 tys. uczniów pierwszych klas zabrzańskich szkół podstawowych. Efektem będzie zidentyfikowanie grupy dzieci z zaburzeniami lipidowymi, w tym z hipercholesterolemią rodzinną, czyli wrodzoną, uwarunkowaną genetycznie chorobą prowadzącą do przedwczesnej miażdżycy. U każdego dziecka objętego programem wykonane zostanie badanie stężenia cholesterolu, a także pomiar wagi, wzrostu i obwodu brzucha, by określić wskaźnik masy ciała – informują zabrzańskie władze.

Pierwsze badania już ruszyły, przynosząc konkretne efekty. Specjaliści przebadali uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 7, gdzie wśród prawie 60 przebadanych dzieci u 4 stwierdzono podwyższone stężenia cholesterolu. Uczniowie zostali skierowani do dalszej diagnostyki.