Pierwsza zabrzanka w tym roku, to Emilka. Do 4 stycznia w Zabrzu przyszło na świat 12 dzieci!

Aż tuzin nowych zabrzan przyszło na świat w ciągu czterech pierwszych dni 2022 roku. Wprawdzie porodów w Nowy Rok nie było, za to drugiego stycznia - aż trzy dziewczynki. Pierwszą była Emilka.

Paweł Janicki
Noworodki Zabrze 2022

2 stycznia o godzinie 2.20, urodziła się Emilka, o 5.15 – na świat przyszła Anielka, a o 5.40 -Magda. Łącznie do 4 stycznia 2022 roku w Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Zabrzu urodziło się dwanaścioro dzieci – sześć dziewczynek i sześciu chłopców. Tradycyjnie na początku Nowego Roku, z gratulacjami dla szczęśliwych rodziców, zabrzańską porodówkę odwiedziła prezydent miasta, Małgorzata Mańka-Szulik.

W 2021 roku w Zabrzu przyszło na świat 1961 dzieci. To o 103 porody więcej niż rok wcześniej. Zabrzańskie Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Zabrzu może pochwalić się niezłym wynikiem w tej materii - w całym minionym roku w Zabrzu przyjęto 4403 pacjentki, wykonano 537 operacje ginekologiczne i 648 cięć cesarskich. Naturalnych porodów przyjęto 1931. Zabrzańska "porodówka" jest jednym z najnowocześniejszych ośrodków medycznych na południu Polski, świadczących kompleksowe usługi w dziedzinie ginekologii, położnictwa i neonatologii. Jego pacjentki mogą korzystać ze wszystkich dostępnych metod znieczulenia.

W Zabrzu matka jest blisko dziecka

Zabrzańskie Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka działała w systemie „rooming-in”, co oznacza, że matka ma przy sobie dziecko przez cały czas - od urodzenia po wypisanie ze szpitala. Nad zdrowiem i kondycją pacjentek czuwają specjaliści poradni kardiologicznej i diabetologicznej dla kobiet w ciąży, laktacyjnej, neonatologicznej i diagnostyki prenatalnej. Dodatkowo Centrum kompleksowo przygotowuje też przyszłych rodziców do porodu i początków macierzyństwa.