Pierwsza łopata wbita, rozpoczęła się modernizacja torowiska w Zaborzu. Prace zostały podzielone na trzy etapy

Rozpoczęła się modernizacja torowiska tramwajowego w zabrzańskiej dzielnicy Zaborze. Uroczyste przekazanie placu budowy i symboliczne wbicie pierwszej łopaty przy ul. Wolności, naprzeciwko sklepu Biedronka, już za nami.

– Zadanie podzielone zostało na trzy odcinki, rozdzielone fragmentami torowisk przebudowanymi w ostatnim czasie przy okazji prowadzonych prac drogowych. Pierwszy odcinek, który zostanie zmodernizowany, rozpoczyna się przy wjeździe na teren browaru, a kończy za peronem Zaborze Elektrociepłownia, na wysokości ul. Wolności 418. Drugi odcinek rozpoczyna się ok. 150 metrów przed skrzyżowaniem ul. Wolności z ul. Wyciska, na wysokości ul. Wolności 446 i obejmuje tory szlakowe i pętlę Lompy kończąc się ok. 120 metrów za pętlą – informuje zabrzański magistrat.

Klasyczna technologia

– Trzeci odcinek rozpoczyna się na wysokości posesji przy ul. Wolności 518 i biegnie do połączenia ze zmodernizowanym torowiskiem już po stronie Rudy Śląskiej, obejmując przystanek Ruda Śląska Klary. To w sumie ok. 8000 metrów toru pojedynczego, który poza przejazdami drogowymi i przejściami dla pieszych wybudowany zostanie w technologii klasycznej na podkładach strunobetonowych – wyjaśniają urzędnicy.

Inwestycja jest częścią „Zintegrowanego Projektu modernizacji i rozwoju infrastruktury tramwajowej w Aglomeracji Śląsko-Zagłębiowskiej wraz z zakupem taboru tramwajowego” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w perspektywie UE 2014-2020.

Dwa tory zamiast jednego

Odcinek, który przejdzie modernizację łączy wcześniej przebudowane fragmenty. To ważny szlak komunikacji miejskiej, którym kursują linie nr 1, 4 i 5. Wraz z nowymi pracami zostanie zlikwidowany odcinek jednotorowy w rejonie skrzyżowania z ul. Rymera, gdzie wybudowana zostanie linia dwutorowa.

Prace mają być prowadzone przy maksymalnym możliwym utrzymaniu ruchu tramwajowego w „systemie mijankowym” i mają zakończyć się do końca marca przyszłego roku. Gruntowna modernizacja 4-kilometrowego odcinka torowiska tramwajowego między centrum Zabrza a granicą z Rudą Śląską kosztować będzie niemal 40 mln zł.

czytaj więcej:

Trwają prace na skrzyżowaniu Tarnopolskiej Kościuszki i Chopina

Przebudowa skrzyżowania w Mikulczycach: koniec prac blisko

Termomodernizacja przedszkola nr 7

Przedszkole nr 7 już po remoncie, który kosztował 1,3 mln zł

Prace na wiadukcie w ciągu ulicy Hermiesza dobiegają końca

Inwestycja za ponad 2,6 mln złotych dobiega końca

Budowa centrum przesiadkowego na Goethego

Trwa budowa centrum przesiadkowego. Finał coraz bliżej

Zabrze, ulica Wolności, styczeń 2023

Torowisko na ulicy Wolności do remontu. Umowa podpisana

Zielona Pracownia w SP13

Kolejna Zielona Pracownia w zabrzańskiej szkole

Wizualizacja Centrum przesiadkowego w Rokitnicy

Centrum przesiadkowe w Rokitnicy: zmiany w komunikacji