Perły Ziemi Świętokrzyskiej. Zwiedzaj województwo świętokrzyskie z nowym przewodnikiem

Region świętokrzyski zachwyca ciekawą przyrodą, historią, wspaniałymi zabytkami sztuki, architektury, bezcennymi pamiątkami archeologicznymi i geologicznymi, a także najstarszymi w kraju tradycjami przemysłowymi, folklorem i tradycją. Potrafi zauroczyć o każdej porze roku.

Kielce, Sandomierz, Wiślica, Jędrzejów, Pińczów, Szydłów, Święty Krzyż, Chęciny, Busko-Zdrój, Maleniec, Oblęgorek, Chmielnik to tylko losowo wybrana i niepełna lista pełnych uroku i magicznych miejsc, które z całą pewnością należy odkryć. Tym, którzy jeszcze nie odwiedzili województwa świętokrzyskiego przedstawiamy cały sznur świętokrzyskich pereł. Niech przekonają tych niezdecydowanych do odwiedzenia tego ciekawego regionu.

Nowy przewodnik „Perły Ziemi Świętokrzyskiej”

Wydany przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach przewodnik „Perły Ziemi Świętokrzyskiej” przedstawia 53 miejsca i zabytki. Znajdziecie tu między innymi:

  • sanktuarium będące miejscem przechowywania relikwii Drzewa Krzyża Świętego,
  • stojący na Wzgórzu Zamkowym w Kielcach Dawny Pałac Biskupów Krakowskich – obecnie siedzibę Muzeum Narodowego w Kielcach.

Do odwiedzenia zachęca zamek gotycki wybudowany około 1300 r. na wyniosłej górze zwanej Zamkową w Chęcinach. Położone na siedmiu lessowych wzgórzach średniowieczne miasto Sandomierz przyciąga ponad 120 zabytkami architektury z różnych epok.

Miejsca dla dzieci i całych rodzin

Nie brakuje tu miejsc dla dzieci i całych rodzin. Jednym z nich jest Jurapark Bałtów, gdzie na około 3-hektarowym obszarze stoi ponad 100 modeli dinozaurów, czy Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie, do którego zaprasza wszystkich milusińskich Koziołek Matołek.

W publikacji nie zabrakło położonego w zakolu rzeki Czarnej Nidy Parku Etnograficznego w Tokarni – Muzeum Wsi Kieleckiej. Na obszarze 70 ha zgromadzono zabytki XVIII i XIX wiecznego budownictwa drewnianego z terenu Gór Świętokrzyskich. Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie zamyka w efektownym i często nagradzanym budynku historię, która zachowuje pamięć o mieszkańcach polskich wsi, którzy stali się ofiarami różnych form represji stosowanych przez okupantów niemieckiego, sowieckiego i nacjonalistów ukraińskich w czasie II wojny światowej.

Uzdrowisko Busko-Zdrój

Publikacja zachęca też do odwiedzenia miejsca, w którym można zadbać o swoje ciało i ducha. To Uzdrowisko Busko-Zdrój z wodami leczniczymi i mineralnymi. Co roku przybywają tu tysiące osób, aby powrócić do zdrowia, zregenerować siły czy przywrócić blask urodzie i poprawić kondycję.

Nie sposób pominąć jednej z najpiękniejszych jaskiń krasowych w Polsce – Jaskinię Raj, najciekawszy zabytek archeologiczny Polski wpisany na światową listę dziedzictwa UNESCO – Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Krzemionki.

Zachęcamy do pobrania przewodnika i zwiedzania z nim województwa świętokrzyskiego.