Park Hutniczy na nowo. Musicie to zobaczyć!

Park Hutniczy przeszedł wielką metamorfozę. Zieleniec zyskał nowe życie. Teraz mieszkańcy mogą nie tylko odpoczywać w otoczeniu przyrody, ale też korzystać z nowych atrakcji.

Po gruntownej modernizacji, którą sfinansowano dzięki środkom norweskim, mieszkańcy ponownie mogą cieszyć się Parkiem Hutniczym. Dzisiejszy event z okazji zakończenia prac związanych z rewitalizacją tej przestrzeni był doskonałą okazją do odkrycia nowego oblicza parku, który zyskał zupełnie nowy wygląd oraz mnóstwo atrakcji dla mieszkańców w każdym wieku. Wśród nowości znajdują się m.in. nowy plac zabaw, wodny plac zabaw, skatepark, siłownia na świeżym powietrzu, wybieg dla psów oraz miejsca do grillowania. Ponadto, odrestaurowane zostało „źródełko Neptuna” w północnej części parku.

– Dzisiejsze wydarzenie stanowi uwieńczenie intensywnego procesu pozyskania ponad 15 mln z funduszy norweskich. Zabrze jest jednym z 29 miast w całej Polsce, które skutecznie sięgnęły po te środki – komentuje prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. – Dziękuję wszystkim zaangażowanym w ten proces urzędnikom oraz pracownikom miejskich spółek i jednostek, jak również firmie PLAST-BUD. Zadbajmy wspólnie o to, by nasz piękny park służył nam jak najdłużej.

Park Hutniczy zyskał nową odsłonę dzięki realizacji projektu „Zabrze – miasto przestrzenią rozwoju”. W ramach tej inicjatywy został odświeżony i wzbogacony o nową małą architekturę. Oprócz wspomnianych atrakcji, wykonawca zadbał także o nasadzenia roślinne oraz oświetlenie parku. Istniejące alejki zostały odnowione, a dodatkowo utworzono nowe. Szczególną uwagę zwrócono na odrestaurowanie „źródełka Neptuna” znajdującego się w północnej części parku, które teraz zachwyca detaliczną dbałością i zachęca do chwil relaksu i kontemplacji.

W Parku Hutniczym powstały trzy skwery wypoczynkowe, z których jeden został wyposażony w gry stolikowe, takie jak piłkarzyki, szachy czy chińczyk. Rewitalizacja Parku Hutniczego miała na celu przywrócenie mu dawnej świetności oraz dostosowanie do współczesnych potrzeb użytkowników. Łączna wartość inwestycji przekroczyła 9 milionów złotych. Projekt „Miasto Przestrzenią Rozwoju”, w ramach którego przeprowadzono tę rewitalizację, został sfinansowany ze środków programu „Rozwój Lokalny” oraz współfinansowany ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014–2021 oraz z budżetu państwa.

– Park Hutniczy to kolejne miejsce, któremu przywróciliśmy dawny blask – komentuje prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. – Dzięki rozmowom z mieszkańcami wiem, jak ważne i pożądane są inwestycje w infrastrukturę rekreacyjną i tereny zielone. Dlatego w ramach projektu modernizacji parku zrealizowaliśmy: plac zabaw oraz wodny plac zabaw, boisko do siatkówki, boisko wielofunkcyjne, siłownię zewnętrzną, miejsca do grillowania oraz skatepark. Ponadto, z myślą o naszych czworonożnych przyjaciołach przygotowaliśmy wybieg dla psów Odrestaurowane zostało także „źródełko Neptuna” w północnej części parku. Zadanie zrealizowane zostało przy wykorzystaniu pozyskanych przez nas środków norweskich.

Parki miejskie stanowią niezwykle istotną część każdego miasta. Nie tylko są miejscem wypoczynku i rekreacji dla mieszkańców, lecz również mają wpływ na mikroklimat, jakość powietrza i estetykę miasta. Ponadto, są one ważnym obszarem, w którym mieszkańcy mogą się spotykać i integrować. Nowoczesne place zabaw oraz siłownie na świeżym powietrzu sprzyjają budowaniu więzi społecznych i tworzeniu lokalnej społeczności.