Wieża Ciśnień w Zabrzu już otwarta. Jest jedną z najpiękniejszych na Śląsku

Zabrze zaprasza do odwiedzenia nowej atrakcji turystycznej. Została już oficjalnie udostępniona dla zwiedzających. Co w niej zobaczymy?

XVIII Dzień Nauki w industrialnym stylu

Na turystycznej mapie Górnego Śląska pojawił się nowy odrestaurowany obiekt. W ten weekend Wieża Ciśnień w Zabrzu została otwarta. Towarzyszyły temu dwa wydarzenia. W piątek, 7 października, na terenie zabytku gościli uczniowie w ramach kolejnej edycji zabrzańskiego Dnia Nauki. Podczas eventu odbyły się targi, gdzie placówki edukacyjne z naszego miasta prezentowały swoje walory. Podsumowano także projekt "Wiele potrzeb jeden cel".

To jeszcze nie koniec imprez inauguracyjnych. Następnego dnia, 8 października, atrakcję zwiedzali goście Pikniku Rodzinnego. Na zainteresowanych czekały pokazy chemiczne, występy, animacje, a nawet sztuczki akrobatyczne na wieży. Przed publicznością zaprezentował się także Marcin Wyrostek.

Wieża Ciśnień czeka na odkrycie

Odrestaurowany budynek to nie tylko atrakcja sama w sobie. W środku oglądać możemy interaktywną wystawę o węglu w przyrodzie Carboneum. Na szczycie budynki swoje napoje i wypieki oferuje kawiarnia. Dzięki przeszklonemu wspornikowi można stamtąd podziwiać roztaczającą się przed nami panoramę. Całkowity koszt rewitalizacji zabytku wyniósł 34,2 mln zł, z czego prawie 24 mln zł pozyskano z unijnego dofinansowania.

- Do starej wieży wraca właśnie nowe życie – komentuje prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. – Zabrzańska wieża ciśnień to jeden z najpiękniejszych, jeśli nie najpiękniejszy, obiektów tego typu na Śląsku. Dziedzictwo, które chcemy chronić i przekazywać następnym pokoleniom, jest tu wyjątkowo obecne. Czuję ogromną radość, że udało nam się stworzyć w Zabrzu kolejne piękne miejsce – dodaje.