W Gliwicach zmarły już 2 osoby, 7 kolejnych zarażonych. Czy grozi nam "świńska grypa"?

Grypa gliwice

Wczoraj Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego poinformowało, że na terenie województwa odnotowano 3 przypadki zachorowań na tzw. „świńską grypę” wywołaną wirusem AH1N1 - dwie dorosłe osoby w Gliwicach i 5-letnie dziecko w Jaworznie. Informację tę potwierdził również Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Gliwicach. Jak informuje mgr Hanna Nabrdalik, zastępca dyrektora Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gliwicach, na tę chwilę mamy w sumie 9 przypadków zakażenia wirusem AH1N1 w naszym mieście. Wszystkie osoby to pacjenci gliwickiego Instytutu Onkologi. Niestety dwoje dorosłych ludzi, u których został wykryty wirus, zmarło.

Jakie są objawy grypy świń u ludzi? Podobne do tych towarzyszących grypie sezonowej, w tym np. gorączka, osłabienie, brak apetytu, kaszel. U niektórych osób wystąpił katar, ból gardła, nudności, wymioty i biegunka.

Jak rozprzestrzenia się grypa świń? Grypa może przenosić się bezpośrednio ze świń na ludzi i z ludzi na świnie. Do zakażenia ludzi dochodzi najczęściej poprzez kontakt z zakażonymi zwierzętami. Może również dochodzić do przeniesienia wirusa z człowieka na człowieka.

Aktualizacja: Jak informuje Magdalena Markowska, rzecznik prasowy Centrum Onkologii-Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie Oddział w Gliwicach, na wszystkich oddziałach gliwickiej onkologii wprowadzono zakaz odwiedzania pacjentów. Ponadto wstrzymano przyjęcia do Kliniki Transplantacji Szpiku i Onkohematologii. Taka sytuacja potrwa dopóki nie minie zagrożenie.

czytaj więcej:

Pijani rowerzyści w Zabrzu

Pijani rowerzyści na drogach Zabrza

Znecanie nad zona zabrze

Przez ponad 4 lata znęcał się nad swoją żoną

VAR pozbawił Górnika Zabrze zwycięstwa z Rakowem Częstochowa

Mieli zwycięstwo w garści. Burza po meczu Górnika

FOTO14

Górnik z Bułgarami na remis. Obiecująca postawa młodzieży

Łukasz Podolski, gwiazda Górnika Zabrze

1948 kibiców Górnika Zabrze dostanie zniżkę na koszulkę

Chicken 4474176 640

Podejrzenie ptasiej grypy. Powiatowy Lekarz...

Philippe oursel Xoh R Cy M Qj TE unsplash 1

W sobotę na Kąpielisku Leśnym kolejny Hubertus!...