Ogród Botaniczny w Zabrzu doceniony za działania proekologiczne

Miejski Ogród Botaniczny w Zabrzu dołączył do Związku Ogrodów Botanicznych na Rzecz Zmian Klimatu (Climate Change Alliance of Botanic Gardens).

Ogrod Botaniczny 7

Związek Ogrodów Botanicznych na Rzecz Zmian Klimatu powstał w 2018 roku i skupia jak dotąd 316 ogrodów z całego świata. W Polsce do członkostwa przystąpiło do tej pory dziesięć takich placówek.

– Cieszy nas bardzo, że nasze działania edukacyjne w trosce o klimat i losy naszej planety zostały docenione przez międzynarodowe gremium z siedzibą w Royal Botanic Gardens Victoria, Melbourne w Australii – komentuje Agnieszka Zawisza-Raszka, dyrektor Miejskiego Ogrodu Botanicznego w Zabrzu.

Celem Związku jest promocja działań na rzecz ochrony klimatu, wymiana informacji i dobrych praktyk oraz wzajemna współpraca ogrodów botanicznych w trosce o ochronę i adaptację krajobrazów w zmieniającym się klimacie.

Warto zaznaczyć, że pod względem bogactwa zgromadzonej tu przez lata kolekcji roślinnej, zabrzański ogród botaniczny to najbogatszy zbiór na Górnym Śląsku, o wyjątkowym charakterze ekologicznym, zdrowotnym i naukowym. Rośnie tu ok. 5000 okazów drzew i krzewów oraz bogata kolekcja roślin pochodzących praktycznie ze wszystkich stref klimatycznych.

Ogród dzieli się na część botaniczną nawiązującą do ogrodów w stylu francuskim oraz parkową z placem zabaw, terenami gospodarczymi i szklarniami. W 2004 r. na terenie Ogrodu założono Rosarium, które obsadzone zostało 2500 sztuk róż, różnych typów w 64 odmianach.

czytaj więcej:

Zamek Krasiczyn

Zamek w Krasiczynie. Perła renesansu w Polsce zaprasza!

Kasztel w Szymbarku Foto Natalia Pacana Roman

Piękne krajobrazy, majestatyczne góry - karpating zaprasza!

Zdjęcie Główne

Mistrzostwa Świata w narciarstwie wodnym już w ten weekend!

Zdjęcie główne

Nie masz planów na weekend? Odwiedź Rabkę-Zdrój

Zdjęcie Główne

Poznaj fascynujący świat Papugarni Carmen w Katowicach

Zdjęcie Główne

Rejs po wielkich jeziorach mazurskich z Żeglugą Mazurską!

1140x640 1

Jurapark w Krasiejowie – cały dzień rodzinnej rozrywki!