Ogród Botaniczny zaprasza na Dzień Pszczół. Program

Od lat biolodzy i ekolodzy odnotowują spadek różnorodności i liczebności pszczół. Główną przyczyną są toksyczne...
Beehive 337695 640

Od lat biolodzy i ekolodzy odnotowują spadek różnorodności i liczebności pszczół. Główną przyczyną tego kryzysu są toksyczne pestycydy wykorzystywane w rolnictwie.

Dlatego tak ważne są wszelkie działania mające na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat wyjątkowej roli, jaką odgrywają owady zapylające w ekosystemie. W te działania wpisują się m.in. obchody Dnia Pszczół, na które już wkrótce, bo 8 sierpnia, zaprasza Miejski Ogród Botanicznego w Zabrzu.

Obchody rozpoczną się o godz. 10.00 i potrwają do godz. 16.00. W programie znajdzie się m.in. spotkanie z pszczelarzem zatytułowane "Poznaj rodzinę pszczelą" (o godz. 10.00, 11.00 i 12.00) w ogrodowej pasiece.

O godz. 11.00, w salonie wierzbowym na łące, zaplanowano spotkanie z Renatą Piątkowską, autorką książek dla dzieci. W samo południe zainteresowani zostaną zaproszeni na turniej gier planszowych. Młodsze dzieci, w wieku 4-6 lat, będą mogły sprawdzić się w grze "Pszczółki", a starsze - w wieku od 7 do 10 lat - w grze pt. "Honeycombs".

Na trawie "Pod czarną sosną" każdy będzie mógł zbudować domek dla owadów. Te zajęcia zaplanowano na godz. 12.00, 13.00 i 14.00. O roślinach miododajnych rosnących w MOB będzie można posłuchać odwiedzając stanowisko przy "Rabacie ziołowej". Cykl prelekcji na ten temat zaplanowano w godz. 13.00, 14.00 oraz 15.00.

Na łące przy stawie, o godz. 14.00, rozpocznie się akcja pt. "Czytanie na trawie". Zaplanowano też trzy warsztaty, m.in.: "Hop siup - owada zrób", z tworzenia lapbooków oraz z eksperymentowania kolorami. W trakcie imprezy otwarte będą stoiska, gdzie kupić mozna miody, naturalne kosmetyki, wyroby z ceramiki, a także rośliny tropikalne.

Organizatorzy zachęcają, by zainteresowani wzięli ze sobą koc piknikowy, by wygodnie rozłozyć się na ogrodowej łące. Imprezę wraz z Miejskim Ogrodem Botanicznym organizuje Miejska Biblioteka Publiczna w Zabrzu.