Odkrywaj skarby województwa świętokrzyskiego

Województwo świętokrzyskie zaprasza. Niezależnie od pory roku, gościnne i przyjazne progi regionu czekają na turystów. Znajdziemy atrakcje dla całych rodzin, odkryjemy piękną przyrodę, interesujące szlaki, zabytki architektury, ślady historii i prehistorii, ale też nowoczesność.

Zdjęcie główne

Dowody prehistorii i przyrodnicze piękno

Skamieniałe tropy dinozaurów i prazwierząt zwiedzający odnajdą w kamieniołomie Zachełmie pod Kielcami, ślady ich istnienia są także w Bałtowie. Tu powstał jeden z najciekawszych kompleksów turystycznych w Polsce, Jurapark, w którym turysta zobaczy naturalnych rozmiarów makiety dinozaurów. Tu także są m.in. zimowe trasy narciarskie, zwierzyniec, spływy na tratwach rzeką Kamienną. Nieopodal leżą Krzemionki – wpisany na listę światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO Krzemionkowski Region Prehistorycznego Górnictwa Krzemienia Pasiastego. Od lat popularnością cieszy się również Jaskinia Raj obok Chęcin, z niezwykłymi stalaktytami i stalagmitami.

W Świętokrzyskiem turysta odkryje jedne z najciekawszych, ale i najstarszych gór w Europie – Góry Świętokrzyskie, z doskonale zachowanymi lasami jodłowymi, gołoborzami, przepięknym pasmem Łysogór i duchową stolicą regionu, pobenedyktyńskim klasztorem na Świętym Krzyżu. W okolicy nie brakuje gęstych lasów, jezior, kusi przepiękne Ponidzie z meandrami Nidy i urokliwymi łąkami.

Województwo Świętokrzyskie

Zabytki architektury i uzdrowiska

Na turystów czekają zamki i pałace: m.in.

  • zamek w Chęcinach,
  • dawna budowla magnacka Krzyżtopór w Ujeździe,
  • zamek kazimierzowski w Sandomierzu,
  • Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach (obecne Muzeum Narodowe),
  • pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku,
  • dworek Mikołaja Reja w Nagłowicach.

Warte odwiedzenia i podziwiania są również opactwa w Jędrzejowie i Wąchocku, zespół pałacowy w Kurozwękach, średniowieczny Szydłów, pamiętająca początki państwa polskiego Wiślica i Pińczów.

Do ziemi buskiej warto przyjechać, by zadbać o swoje zdrowie, kondycję fizyczną i samopoczucie. Na kuracjuszy czekają gościnne Busko-Zdrój z imponującą tężnią i Solec-Zdrój. Tu odnowić można ciało i zadbać o swoje wnętrze. Znajdzie się coś i dla ducha – a to za sprawą dorocznie organizowanego Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz, gromadzącego międzynarodowe sławy i wiernych melomanów, Buskich Spotkań z Folklorem czy Lata z Chopinem.

Atrakcje dla dzieci i całych rodzin

Wizyta w Europejskim Centrum Bajki w Pacanowie z interaktywnymi, edukacyjnymi atrakcjami w salach wystawowych i na świeżym powietrzu, festiwalami kultury dziecięcej, spotkaniami czytelniczymi to doskonale spędzony czas dla całej rodziny.

Turystom, którzy cenią sobie rodzinny wypoczynek spodobają się także:

  • Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej u wejścia do Świętokrzyskiego Parku Narodowego,
  • Muzeum Wsi Kieleckiej z parkiem etnograficznym,
  • Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Podzamczu, pokazujące w ciekawy i przystępny sposób świat, naukę i technikę,
  • Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku z bogatym zbiorem militariów.