Obchody 100-lecia Powstań Śląskich w niedzielę w Kończycach

15 sierpnia w Zabrzu-Kończycach odbędą się miejskie obchody upamiętniające wybuch III Powstania Śląskiego.

Powstanie Slaskie 870x440

Uroczystości zainauguruje msza święta w kościele pw. Bożego Ciała. Następnie pod Pomnikiem Poległych w Powstaniach Śląskich przedstawiciele zabrzańskiego samorządu i in. delegacje złożą wieńce i uczczą pamięć powstańców śląskich.

O oprawę artystyczną wydarzenia zadba Orkiestra Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu pod batutą Henryka Mandrysza. Wieczorem, na terenie Dzielnicowego Ośrodka Kultury przy ul. Dorotki 3 w Kończycach, odbędzie się koncert pieśni powstańczych pn. “Ślązoki, Ślązoki, wszyścyśmy Poloki”, w trakcie którego wystąpią: Inga Papkala, Romuald Ardanowski oraz Adrian Biskupek.

Historia trzech powstań śląskich była wyjątkowo burzliwa. Pierwsze wybuchło 16 sierpnia 1919 r. i było sprzeciwem przeciw aresztowaniu śląskich przywódców Polskiej Organizacji Wojskowej.

Nie zakończyło się sukcesem, ale zwróciło uwagę innych krajów na sprawę Śląska. II Powstanie Śląskie wybuchło w nocy z 19 na 20 sierpnia 1920 r., a jego tłem były przygotowania do plebiscytu, który odbył się w marcu 1921 r.

Dopiero trzecie powstanie, które wybuchło w nocy z 2 na 3 maja 1921 r., przesądziło o przyznaniu Polsce dużej części terytorium Górnego Śląska.

Głównymi organizatorami uroczystości, które odbędą się w Zabrzu 15 sierpnia są: Pamięć i Tożsamość – Komitet Obchodów Rocznicy Powstań Śląskich przy parafii Bożego Ciała w Kończycach, Miasto Zabrze, Miejski Ośrodek Kultury w Zabrzu, Dzielnicowy Ośrodek Kultury w Zabrzu-Kończycach oraz Rada Dzielnicy Kończyce.

czytaj więcej:

Debata cek

"To była wówczas taka trochę samobójcza misja",...

13170641 1106323182747561 861668260 o

zdjęcie dnia

Wspolpraca opel gliwice

Młodzi fachowcy będą kształcić się pod...

Autobus gliwice

Od dzisiaj liczne zmiany w rozkładzie jazdy...

Parkometr gliwice

Nowa funkcjonalność parkomatów. Sprawdzisz co...

Walentynki gliwice

Wymarzona randka w Glamour Day Spa: wSPAniały...

Książeczki Zdrowia Dziecka wracają po 14...