Nowy funkcjonariusz. Czuły nos owczarka wykryje najmniejszą ilość narkotyków

W zabrzańskim Zakładzie Karnym służbę objął nowy funkcjonariusz. Nel, która pełnić będzie funkcję psa specjalnego w tej jednostce, została bardzo serdecznie przywitana przez funkcjonariuszy.

pies policja zakład karny

Owczarek belgijski – pies specjalista

Rasa ta została wyhodowana i powszechnie używana w XIX wieku w Belgii jako wyjątkowo posłuszne i wydajne psy pasterskie. Współcześnie owczarki belgijskie są użytkowane jako psy obronne i stróżujące pracujące między innymi w policji. Uczą się bardzo szybko w trakcie interesującej zabawy prowadzonej przez konsekwentnego i cierpliwego opiekuna.

Owczarki belgijskie często możemy spotkać na przejściach granicznych czy na lotniskach gdzie współpracują z funkcjonariuszami straży granicznej i służby celnej. Ich głównym zadaniem jest wykrywanie narkotyków.

Służba Nel w zabrzańskiej jednostce będzie polegać m.in. na zniechęcaniu osób wchodzących na teren jednostki do prób przemycenia jakichkolwiek substancji niedozwolonych i narkotyków. Czuły nos owczarka potrafi wykryć nawet najmniejszą ilość narkotyków z daleka i zasygnalizować ich obecność przy danej osobie bądź w pakunku.

Tylko w duecie

Półtoraroczna Nel rozpocznie służbę od trzymiesięcznego szkolenia w Zakładzie Karnym w Czarnem. Szkolenie to może się odbyć jedynie przy udziale i zaangażowaniu funkcjonariusza działu ochrony, który od tej pory będzie jej opiekunem i przewodnikiem.

Aby działania psa specjalnego przynosiły pożądane efekty współpraca psa z funkcjonariuszem musi być wzorowa. Zarówno pies jak i jego przewodnik muszą się bardzo dobrze poznać i rozumieć bez słów. W tym przypadku partnerem w służbie Nel będzie st. sierż. sztab. Grzegorz Rybka.

Funkcjonariusz ma już duże doświadczenie w tej dziedzinie, gdyż jest to jego drugi pies specjalny w karierze zawodowej. Jesteśmy przekonani, że i w tym przypadku współpraca będzie przebiegała bardzo pomyślnie a jej efekty będą szybko widoczne.