Nagrody Živa 2020. Wyróżnienie dla Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Za „dbałość o zwiedzających i otwartość”

Za „dbałość o zwiedzających i otwartość” Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu zostało wyróżnione podczas rozdania nagród Živa 2020, które odbyło się w Belgradzie. Wydarzenie zorganizowało Forum Kultur Słowiańskich.

UM Zabrze
Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu

Forum Kultur Słowiańskich (Forum of Slavic Cultures) to międzynarodowa organizacja non-profit, której idea narodziła się już na początku XX wieku. Jednak Forum oficjalnie powstało oficjalnie dopiero w 2004 roku. Dziś zrzesza ponad 300 milionów Słowian w trzynastu krajach: Białorusi, Bułgarii, Bośni i Hercegowinie, Czechach, Czarnogórze, Chorwacji, Macedonii Północnej, Polsce, Rosji, Słowacji, Słowenii, Serbii i na Ukrainie. Siedziba organizacji znajduje się w Lublanie.

Forum przyznaje nagrody Živa – dla muzeów oraz pomników kultury i przyrody. Jak wyjaśniają przedstawiciele organizacji, „jej celem jest nagrodzenie i promocja eksperymentów, projektów i praktyk w sektorze muzealnym w szczególnych kulturowych i geograficznych ramach europejskich narodów słowiańskich. Poza tym nagroda sprzyja promowaniu osobliwości i szczególnych wartości świata słowiańskiego wraz z jego historią, tradycjami i dziedzictwem oraz wspólnymi, czasem również sprzecznymi, korzeniami i problemami”.

Główne nagrody Živa 2020 otrzymały Muzeum Rzeźbiarstwa w Konjic (Bośnia i Hercegowina) oraz Regionalny Skansen Etnograficzny Etar z Gabrowa w Bułgarii. Przyznano również kilka wyróżnień. Jedno z nich otrzymało Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu za „dbałość o zwiedzających i otwartość”.

czytaj więcej:

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu

Muzeum Górnictwa Węglowego z tytułem „Budowa Roku”

Kopalnia Guido. Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu z godłem Teraz Polska

Muzeum Górnictwa Węglowego docenione w Warszawie

Zabytkowa Kopalnia Guido

Poziom 320, Podziemne Królestwo Maszyn i... Noc Pucharów

Tradycje kulturowe górniczych orkiestr dętych z Górnego Śląska na Krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

Górnicze orkiestry kulturowym dziedzictwem. Oficjalnie

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu

Zabrzańskie muzeum zdigitalizuje górnicze dziedzictwo

Muzeum Górnictwa Węglowego

„Przed i po. Tadeusz Różewicz”. Literacka konferencja

Muzeum Górnictwa Węglowego organizuje obchody Tygodnia Ziemi

Obchody Tygodnia Ziemi w Muzeum Górnictwa Węglowego