Muzeum Górnictwa Węglowego zaprasza na obchody Tygodnia Ziemi. W planach między innymi bezpłatne warsztaty

Betonowanie miast, wycinka lasów, marnowanie żywności, zakupoholizm czy spożywanie nadmiernej ilości mięsa – to tylko niektóre z kwestii, które zostaną poruszone podczas XXIX Tygodnia Ziemi, który organizowany jest również w Zabrzu.

Muzeum Górnictwa Węglowego
Muzeum Górnictwa Węglowego organizuje obchody Tygodnia Ziemi

Największe ekologiczne święto świata – Dzień Ziemi, obchodzony jest 22 kwietnia. Od 1970 r. służy do promowania ochrony środowiska, poszerzania świadomości ekologicznej i inspirowania do życia w zgodzie z naturą. Obchody są okazją do refleksji nad przyszłością naszej planety. Każdego roku, uroczystości w ramach Dnia Ziemi, koncentrują się wokół innej tematyki. W przeszłości były to odnawialne źródła energii i efektywność energetyczna oraz hasła „Z energią zmieńmy źródła", „W kierunku natury", „Koniec zanieczyszczeń z tworzyw sztucznych", czy „Chrońmy nasze gatunki".

Mniej znaczy więcej

Motywem przewodnim tegorocznej edycji w Zabrzu będzie hasło: „Mniej znaczy więcej”, nawiązujące do konsumpcyjnych i bezrefleksyjnych postaw współczesnego człowieka. W centrum uwagi znajdzie się zatem kwestia betonowania miast, coraz większej wycinki lasów, marnowania żywności, zakupoholizm, spożywania nadmiernej ilości mięsa, a także naszego stosunku do otaczającej nas przestrzeni, zwierząt i ludzi.

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu zaprasza do udziału w konkursach XXIX Tygodnia Ziemi, które odwoływać się będą do różnych zainteresowań i uzdolnień młodych ludzi, ale przede wszystkim do ich wrażliwości i otwartości na sprawy otaczającego nas świata. Muzeum zaprasza w dniach 23-24 kwietnia.

Ekologiczne warsztaty

– W ramach obchodów Tygodnia Ziemi w Parku 12 C Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu odbędą się również dwudniowe, bezpłatne warsztaty ekologiczne dla rodzin z dziećmi. W trakcie zajęć przewidziano m.in.: produkcję woskowijek, nasadzanie kompozycji kwiatowych, szycie ekoworeczków na jedzenie czy też tworzenie ekoludków – czytamy na stronie magistratu.