Miasto zaczyna świętować 100-lecie. Będzie odsłonięcie pomnika prof. Religi, parada, msza, będą też koncerty. I utrudnienia

Świętowanie rozpocznie się w piątek 30 września, jednak główne obchody 100-lecia Zabrza zaplanowano na weekend. Prócz wielu atrakcji, pojawią się także utrudnienia. Warto wiedzieć wcześniej, co nas czeka.

Facebook/ Ewa Farna
Ewa Farna

W najbliższy piątek, 30 września o godz. 18 nastąpi odsłonięcie pomnika wybitnego kardiochirurga Zbigniewa Religi. Dzień później, oficjalne obchody rozpocznie Skarbnikowa Parada, która przejdzie ulicami Zabrza. Na przybyłych do Parku Poległych Bohaterów będzie czekać wesołe miasteczko oraz stoiska edukacyjno-kulturalne. Czas umilą występy mażoretek i Orkiestry Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu pod batutą Henryka Mandrysza. Wieczorem na scenie wystąpią Ewa Farna z zespołem oraz zespół Zakopower.

Drugi dzień świętowania rozpocznie msza święta w intencji Zabrza oraz 26. rocznicy patronatu św. Kamila nad miastem. Świętowanie nadania Zabrzu praw miejskich zakończy koncert światowej sławy tenora José Carrerasa, który wystąpi w Domu Muzyki i Tańca o godzinie 18.00. Na scenie pojawi się także Orkiestra Filharmonii Zabrzańskiej.

Prócz wielu atrakcji, pojawią się także utrudnienia. 1 października, ze względu na paradę, wystąpią utrudnienia w ruchu. Całkowicie z ruchu wyłączone zostaną ulice:

  • Wolności, na odcinku od Powstańców Śląskich do gen. de Gaulle’a – w godz. 10.40-12.00 (lub do zakończenia parady),
  • obszar placu Wolności – w godz. 7.00-13.00,
  • Dubiela – na całej długości – w godz. 10.40-12.00 (lub do końca trwania parady),
  • Jagiellońska – na odcinku zawartym pomiędzy Miarki i Wolności – w godz. 7.00-13.00,
  • Miarki – na odcinku od Powstańców Śląskich do Wolności – w godz. 10.40-12.00 (lub do końca trwania parady).