Majówka w Mieście Światła. Ziemia Gorlicka zaprasza na długi weekend

2022 rok ogłoszony został Rokiem Ignacego Łukasiewicza, ze względu na przypadającą 200. rocznicę urodzin i 140. rocznicę śmierci tego wielkiego wynalazcy – pioniera przemysłu naftowego. To dzięki niemu, o Gorlicach – malowniczo usytuowanym nad rzeką Ropą miasteczku, usłyszał cały świat! To wyjątkowy dla Gorlic i ich mieszkańców rok, dlatego wypełnimy go atrakcjami! Spędź z nami majówkę i sprawdź, jakie wydarzenia z Ziemi Gorlickiej zapisały się na kartach światowej historii!

Świętuj z nami!

Świętowanie rozpoczniemy już 30 kwietnia – w otoczeniu przyrody, na urokliwej polanie w Parku Miejskim im. Wojciecha Biechońskiego w Gorlicach, o godz. 20.30 w rockową podróż zabierze nas zespół Another Pink Floyd!

Cmentarz Wojenny 91
fot.: Natalia Pacana-Roman

1 maja: To czas, gdy wspominamy bohaterów Bitwy pod Gorlicami – największej bitwy I Wojny Światowej na froncie wschodnim. Podczas uroczystości rocznicowych na Cmentarzu nr 91 zapalimy światło pamięci i w międzynarodowym gronie oddamy hołd żołnierzom.

Druga połowa dnia upłynie pod znakiem prawdziwej rozrywki – razem z RMF Lato na #MAXXXa wypełnimy stadion miejski dźwiękami największych hitów polskich gwiazd – od 18.30, na gorlickiej scenie wystąpią Maryla Rodowicz oraz Cleo, które swoimi koncertami uświetnią Dni Gorlic – doroczne święto miasta! Wydarzeniu towarzyszyć będą niezwykłe pokazy lotnicze ze światłem!

2 maja: Wspólnie z Małopolską Organizacją Turystyczną, już od 8.00, na gorlickim Rynku zainaugurujemy letni sezon turystyczny w naszym województwie. Nie zabraknie zapierających dech w piersiach atrakcji – dla uczczenia przypadającego w tym dniu Dnia Flagi, na gorlickim Rynku wylądują spadochroniarze z polską flagą, a nad miastem poleci samolot z banerem upamiętniającym Rok Ignacego Łukasiewicza! Relacje z tego wydarzenia będzie można zobaczyć w emitowanym na antenie TVP2 programie „Pytanie na Śniadanie”!

Festiwal Światło Gorlice
Festiwal Światła

W nawiązaniu do łukasiewiczowskiej lampy, majówka upłynie również pod znakiem Festiwalu Światła. Tuż po zmroku, od godz. 20.30 w podróż do krainy światła zabiorą nas niesamowite pokazy świetlne i pirotechniczne, połączenia światła i wody – za sprawą multimedialnych fontann i pokazu na kurtynie wodnej, a dzięki wyjątkowej alei światła, gorlicki Park Miejski rozświetlą setki barw!

Nie tylko miłośnicy światła, muzyki i dobrej zabawy znajdą w Gorlicach coś dla siebie – amatorzy sportu, 2 maja będą mogli wziąć udział w III Międzynarodowym Półmaratonie „Bitwa pod Gorlicami”. W tym roku trasa jest wyjątkowo urokliwa – biegnie z Gorlic przez Kobylankę, Dominikowice, Łysulę, Męcinę Małą, Męcinę Wielką do Sękowej. Wszystkich chętnych zapraszamy do zapisów: https://kepasport.pl/wydarzenie/iii-miedzynarodowy-polmaraton-bitwa-pod-gorlicami/

Również pasjonaci motoryzacji będą mogli nacieszyć oko wyjątkowymi modelami samochodów z przeszłości, a to za sprawą III Klasycznej Gorlickiej Majówki! 1 maja od godz. 9.00 Rynek zapełnią unikatowe, zabytkowe samochody!

Wieczorem się baw, od rana zwiedzaj!

W XIX w. krajobraz beskidzkich lasów przecięły setki wież wiertniczych. Dla Łukasiewicza, jako wynalazcy pracującego nad destylacją ropy naftowej, ten bogaty w czarne złoto region, był prawdziwym rajem. Wiedziony ciekawością i chęcią pracy nad doskonaleniem wynalazków i prowadzeniem swoich badań, przyjechał do Gorlic.

Właśnie w Gorlicach, w dzierżawionej w budynku Ratusza aptece, jego eksperymenty nad destylacją ropy naftowej zakończyły się sukcesem. Ignacy Łukasiewicz opracował tutaj przepis na „naftę doskonałą” – po wielu latach badań, uzyskana w wyniku destylacji złota ciecz, idealnie nadawała się jako paliwo do lampy naftowej. Wynalazca nie ustawał jednak w pracy nad dalszym doskonaleniem konstrukcji lampy – jako społecznikowi, przyświecał mu cel – stworzyć lampy bezpieczne w użyciu, tanie i powszechnie dostępne. Dzięki temu wynalazek trafił pod strzechy, ale tu – w Gorlicach, w 1854 r., także na ruchliwe skrzyżowanie – pierwsza na świecie uliczna lampa naftowa, rozświetliła węgierski trakt i rozsławiała to niewielkie galicyjskie miasteczko, dziś nazywane Miastem Światła!

Urodziny Ignacego Łukasiewicza to okazja do świętowania, ale także odkrywania historii. Zapraszamy w niesamowitą podróż, malowaną światłem i dobrą zabawą! Tegoroczną „majówkę” warto zaplanować właśnie w Gorlicach.

Dwór Karwacjanów w Gorlicach
Dwór Karwacjanów w Gorlicach

Będąc w Gorlicach warto wybrać się na spacer po starówce, zajrzeć do Dworu Karwacjanów – historycznej siedziby założycieli miasta czy gorlickiej bazyliki, a także usiąść na ławeczce Łukasiewicza, usytuowanej przed górującym nad rynkiem Ratuszem. Obowiązkowym punktem wycieczki jest także wizyta w Muzeum Regionalnym PTTK, gdzie obejrzysz bogatą wystawę pamiątek po wynalazcy, w tym unikatowy alembik Ignacego – urządzenie do destylacji ropy. Niezwykłą podróż po historii przemysłu naftowego uzupełni także wizyta w Skansenie Przemysłu Naftowego „Magdalena”, gdzie czeka wieża wiertnicza, zrekonstruowane „kopanki” ropy, maszyny i urządzenia do przeróbki i destylacji oraz wiele pamiątek po pionierach nafciarstwa.

Pobyt na Ziemi Gorlickiej to także okazja do odwiedzenia cmentarzy wojennych, które zaprojektowali wybitni architekci oraz podróży Szlakiem Architektury Drewnianej.

Region to także doskonałe miejsce dla amatorów aktywnego wypoczynku. Jeśli lubisz spędzać czas na łonie natury, okoliczny Beskid Niski i Magurski Park Narodowy to z pewnością propozycja dla Ciebie. Można go odkrywać nie tylko samochodem, a także rowerem, konno lub tradycyjnie, w trakcie pieszych wędrówek.

Już dziś zaplanuj swój długi weekend! Do zobaczenia w Gorlicach!

Gorlice Logotyp

REALIZACJA

Małopolska Organizacja Turystyczna

Partnerem wydarzenia jest Województwo Małopolskie.
WWW
| FACEBOOK