Lubuska kraina jezior – dlaczego warto ją odwiedzić?

Województwo lubuskie to z pewnością miejsce warte odwiedzenia i to z bardzo prostego powodu. To właśnie w tej części kraju rozciąga się kraina jezior, nazywana Lubuskimi Mazurami. Skutecznie zapracowała sobie na to miano, ponieważ jest drugim po Mazurach największym skupiskiem jezior i to jakich! Szmaragdowe tafle, bogata roślinność, cisza i święty spokój to przepis na udany wypoczynek.

Poznaj lubuską krainę jezior

Lubuskie Mazury z miejsca powalają na kolana. Wszechobecny pejzaż tafli jeziora zapada na długo w pamięć. Widokom wtóruje leśna roślinność, a także urokliwe miasteczka, w których czas się zatrzymał. Kto powinien odwiedzić krainę jezior? Każda osoba, lubiąca piękne widoki, a także ciszę i spokój. W tym miejscu z pewnością odnajdą się:

  • Żeglarze,
  • Nurkowie,
  • Wędkarze,

i wiele więcej. Na terenie województwa lubuskiego rozciąga się około 600 jezior, tworzących szlak żeglugowy na długości blisko 70 km. Na krainę składają się:

  • 64 rezerwaty przyrody,
  • 10 parków przyrodniczych,
  • 7 parków krajobrazowych,

a także około 1500 pomników przyrody. Co ciekawe, jeziora znajdują się również na terenie Drawieńskiego Parku Narodowego. To właśnie w tym miejscu znajduje się słynna rzeka Drawa, uznawana za jedną z najczystszych rzek w Polsce. No dobrze, jezior w tej części Polski nie brakuje, to które warto odwiedzić?

Szmaragdowa tafla jeziora Słowo

Jezioro Słowo, nazywane również Szmaragdowym to najprawdziwszy raj dla tych osób, które pragną odpocząć od miejskiego zgiełku. Słowo jest otoczone z każdej strony lasami. Można do niego dotrzeć bezpośrednio z jeziora Lipie lub Osiek. Spokojnie, na jego terenie znajdują się też miejsca, na których można postawić nogę na suchym lądzie.

Na ternie jeziora na próżno szukać bazy noclegowej czy miejskiego hałasu. Tu zdecydowanie wygrywa natura, tworząca spektakularny klimat. Jezioro słowo charakteryzuje się szmaragdową wodą. Taki efekt jezioro zawdzięcza wapiennemu podłożu. Spora głębokość jeziora to doskonałe miejsce do podwodnych wojaży. Wybierając się w tamte rejony z pewnością warto zabrać maskę do nurkowania.

A może żegluga?

Lubuskie Mazury posiadają również szlak żeglugowy, który liczy blisko 70 km. Gdzie się zaczyna? W miejscowości Długie na jeziorze Lipie, następnie biegnie przez przesmyk do jeziora Słowo, potem do jeziora Łabęty i na koniec do jeziora Osiek. To właśnie na tej trasie organizowane są spływy, ukazujące piękno krainy jezior. Taka wodna wycieczka to ciekawa forma spędzania wolnego czasu, a także poznania historii tego niezwykłego rejonu. Jedną z wysp przy jeziorze Osiek zamieszkiwali niegdyś Słowianie.

Tafla jeziora i historyczne zabytki

Entuzjaści historii z pewnością powinni odwiedzić jezioro Trześniowskie. Jego tereny są równie dzikie, co brzegi jeziora Słowo. Niemniej, turyści chętnie odwiedzają to miejsce, aby:

  • Popływać,
  • Kajakować,
  • Nurkować,

a przede wszystkim wędkować. Ogromna tafla jeziora stwarza ku temu doskonałe warunki. Co do samej okolicy to sprzyja ona pieszym wędrówkom, jeździe na rowerze, a także zwiedzaniu. Jezioro rozciąga się na terenie miasta Łagów, znane nie tylko z gotyckiego zamku joannitów (widoczne z jeziora), ale również najstarszego polskiego festiwalu filmowego – Lubuskiego Lata Filmowego.

Po długim dniu…

Każdemu należy się odpoczynek na plaży. Świetne ku temu warunki znajdują się przy jeziorze Głębokim. Jego piaszczysta plaża przyciąga turystów jak magnes. Niemniej, wokół jeziora nie brakuje atrakcji dla dzieci, a także wypożyczalni sprzętu wodnego. Podobnie jest z jeziorem Niesłysz czy Goszcza.

Miłośnicy żeglugi powinni odwiedzić jezioro Sławskie czy Łagowskie. Spokojnie, na obu można również kajakować i wędkować, a przede wszystkim podziwiać malownicze widoki. Lubuska kraina jezior to doskonałe miejsce na weekendowy wypoczynek czy dłuższy urlop. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Odpocznij od miejskiego zgiełku i odkryj lubuską krainę jezior

Województwo Lubuskie zaprasza!
FACEBOOK | INSTAGRAM | YOUTUBE | TWITTER