Kreatywny Konkurs „Śląski Komiks Powstańczy” właśnie wystartował

Śląsk ma długą historię i z pewnością warto o niej pamiętać, a także ją wspominać. Wydawnictwo Fundacja Domena Rozwoju postanowiło przypomnieć o ważnych zdarzeniach, które rozegrały się wiele lat temu na terenie województwa i to w formie Konkursu „Śląski Komiks Powstańczy”. Swoich sił może spróbować każdy, a na zwycięzcę czeka 8 tysięcy złotych. Co konkretnie trzeba zrobić?

MPŚ konkurs 1920x1080

K jak komiks

Na czym polega Konkurs „Śląski Komiks Powstańczy”? To proste! Uczestnik musi stworzyć komiks, nawiązujący do jednego z trzech historycznych wydarzeń, które rozegrały sią na Śląsku. Mowa tu o:

  • Powstaniach Śląskich (1919, 1920, 1921),
  • Plebiscycie na Śląsku (1920),
  • Włączeniu Śląska do Rzeczpospolitej (1922).

Organizatorem Konkursu jest gliwickie wydawnictwo Fundacja Domena Rozwoju, towarzyszą jej Partnerzy - Stowarzyszenie POKOLENIE i Muzeum Śląskie. Naturalnie nasuwa się pytanie, kto może wziąć udział w konkursie? To proste, każdy! Limit wieku nie istnieje, a dodatkowo konkursowe prace można zgłaszać w grupie, maksymalnie trzy osobowej. Jeżeli chodzi o stosowaną technikę, to uczestnicy mogą zdecydować się na:

  • Rysunek,
  • Malarstwo,
  • Grafikę komputerową.

Z czego powinien składać się komiks?

Konkursowy projekt powinien składać się z 6 plansz, ale nie więcej niż 15. Dopuszczalny format to pionowe A4. Jeżeli chodzi o opowiadają historię to może być to pojedyncza opowieść, kilka zdarzeń, a także cały zbiór. Oczywiście zamknięty na jednej planszy. Treści komiksu należy tworzyć w języku polskim. Każda z kart powinna być stosownie opisana, zgodnie z wymogami konkursu, znajdującymi się w regulaminie.

Osoby zainteresowane, przesyłając komiks w formie wydruków, kserokopii składają je w dwóch egzemplarzach. Nie mogą zapomnieć o płycie CD z pracą w wersji elektronicznej (format plików: 150 dpi RGB (JPG, PDF) i wersją do druku (A4 - 300 dpi CMYK).

Kilka słów o nagrodach

Organizator Konkursu przewiduje następujące nagrody:

  • I nagroda w wysokości 8 000 zł brutto,
  • II nagroda w wysokości 5 000 zł brutto,
  • III nagroda w wysokości 3 000 zł brutto.

Zwycięskie prace pojawią się w antologii „Śląski Komiks Powstańczy”. Każdy z laureatów otrzyma 5 autorskich sztuk monografii. Więcej szczegółów na temat konkursu znajduje się na oficjalnym Fan Page’u Konkursu „Śląski Komiks Powstańczy” – TUTAJ.

Ostateczny termin zgłoszeń

Konkursowe prace będą przyjmowane do 15 kwietnia 2022 roku. Można je wysyłać (pocztą, kurierem) na adres Biura Konkursu: ul. T. Dobrowolskiego 1, 40-205 Katowice, czyli w siedzibie Partnera Organizatora – Muzeum Śląskim, a także odwiedzić Biuro Konkursu osobiście. Lista zwycięzców zostanie ogłoszona 15 maja 2022 roku na stronie www.

Gdy sztuka spotyka się z historią – Konkurs „Śląski Komiks Powstańczy”

Śląski Komiks Powstańczy – informacje
E-mail: konkurs@pokolenie.org.pl
Tel.: 32 209 00 02
WWW (STOWARZYSZENIE POKOLENIE) | FACEBOOK (KOMIKSOWY KONKURS POWSTAŃCZY)