Kradzieże "na inkasenta" - Niebezpieczeństwo wykorzystujące łatwowierność starszych osób

Wiele osób z pewnością słyszało o rosnącej liczbie kradzieży, gdzie przestępcy podszywają się za pracowników różnych instytucji. Zasada ich działania jest niezmienna - wykorzystanie łatwowierności i nieporadności głównie osób starszych. Ofiary, zaskoczone wizytą nieoczekiwanego gościa, tracą czujność, co jest bezlitośnie wykorzystywane przez przestępców.

Kradzieże "na inkasenta" - Niebezpieczeństwo Wykorzystujące Łatwowierność Osób Starszych

W jednym z mieszkań przy ulicy Dzierżonia doszło do kradzieży, gdzie złodziej podający się za pracownika gazowni ukradł portfel 82-latki z zawartością 3 tysięcy złotych. Incydent miał miejsce w poniedziałek, a odpowiedzialność za śledztwo wzięli na siebie kryminalni z I Komisariatu policji w Zabrzu.

Sprawcy tego typu przestępstw zawsze stosują podobne metody. Pod pozorem odczytu stanu liczników prądu, wody czy gazu, wpuszczają się do domów ofiar. Ich elokwencja, bezpośredniość i stanowczość deprymują ofiary, które zwykle tracą czujność. Warto pamiętać, że oszust jest reżyserem całego zajścia, a przyszły poszkodowany staje się jego aktorem.

Ostrzeżenie i Zasady Bezpieczeństwa

Aby uniknąć tego rodzaju sytuacji, istnieje kilka zasad, których warto przestrzegać:

  • Zamknij Drzwi na Zamek: Nawet będąc w domu, zawsze zamykaj drzwi wejściowe na zamki.
  • Sprawdź Tożsamość Gościa: Nie otwieraj drzwi bez sprawdzenia tożsamości przy pomocy wizjera.
  • Weryfikacja Telefoniczna: Jeśli ktoś pod pretekstem odczytu liczników prosi o wstęp do mieszkania, sprawdź telefonicznie, czy to rzeczywiście pracownik danej instytucji.
  • Towarzysz Wpuszczonej Osobie: Jeśli musisz kogoś wpuścić, nie zostawiaj go samopas; najlepiej, gdy towarzyszy ci ktoś z rodziny, znajomych lub sąsiadów.
  • Ostrożność Przy Transakcjach: Nie dawaj pieniędzy podszywającym się pod pracowników instytucji; transakcje powinny odbywać się w siedzibie firmy lub za pośrednictwem poczty.
  • Bezpieczeństwo Wartościowych Rzeczy: Mając pieniądze i wartościowe przedmioty w domu, schowaj je w miejscu trudno dostępnym.

Apel o Współpracę: Informujmy policję o podejrzanych sytuacjach

Po zdekonspirowaniu zamiarów oszusta, należy jak najszybciej poinformować Policję (tel. 997 lub 112), co może pomóc w ochronie innych potencjalnych ofiar. Chociaż nie każda osoba odwiedzająca nas ma złe zamiary, zawsze warto być czujnym i stanowczym w obronie własnego bezpieczeństwa.