Kontrola CBA w w zabrzańskiej spółce JSW KOKS. Kwota nieprawidłowości opiewa na 289 mln zł

Funkcjonariusze Centralnego Biuro Antykorupcyjnego przeprowadzili kontrolę w zabrzańskiej spółce JSW KOKS. Postępowanie potwierdziło nieprawidłowości przy wyborze wykonawcy robót budowlanych w Radlinie. Chodzi o budowę elektrociepłowni, której koszt opiewa na 289 milionów złotych.

fot. JSW KOKS
Elektrociepłownia Radlin nieprawidłowości

Przeprowadzona kontrola przez CBA potwierdziła, że przedsiębiorstwo Rafako, które miało zostać wykonawcą elektrociepłowni w Radlinie, wybrano nieprawidłowo.

- Kontrola obejmowała sprawdzenie podejmowania i realizacji decyzji w zakresie udzielenia i realizacji zamówienia publicznego "Poprawa efektywności energetycznej w JSW KOKS S.A. Budowa bloku energetycznego opalanego gazem koksowniczym w JSW KOKS S.A. Oddział KKZ - Koksownia Radlin". - informuje CBA.

Kwota nieprawidłowości opiewa na 289 mln złotych

Kontrola w zabrzańskiej spółce trwała od stycznia do kwietnia 2021 roku. W dalszej kolejności przeprowadzono czynności pokontrolne określone w ustawie o CBA. Dzięki nim ujawniono, nieprawidłowości dotyczące trybu wyłonienia wykonawcy robót budowlanych (przedsiębiorstwo Rafako) o wartości 289 mln zł.

- Przeprowadzone przez funkcjonariuszy czynności zakończyło wystąpienie pokontrolne skierowane do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, jako instytucji udzielającej finansowania i nadzorującej realizację tej inwestycji - dodaje CBA.

Projekt budowy przyjęto w 2017 roku

Przypomnijmy, że projekt budowy elektrociepłowni w Radlinie został przyjęty przez rząd i wpisany w tzw. Program dla Śląska. W 2020 roku firma Rafako rozpoczęła prace nad budową ekologicznego bloku do produkcji energii elektrycznej oraz ciepła. Budowa nadal trwa, a czas jej zakończenia szacowany jest na czwarty kwartał br.

- Dzięki inwestycji niezagospodarowany gaz koksowniczy zostanie wykorzystany do produkcji energii elektrycznej, ciepła i ogrzewania wody, zasilającej mieszkańców Radlina - podkreślał podczas udzielania pożyczki JSW Tomasz Bednarek, prezes WFOŚiGW w Katowicach.

czytaj więcej:

Otwarcie nowego odcinka alei Korfantego w Zabrzu

Przedłużenie alei Korfantego otwarte. Przed czasem

Pierwszy wodny plac zabaw w Zabrzu

Pierwszy wodny plac zabaw w Zabrzu już działa

Pawłów

Nowe drogi w Pawłowie. Teren budowy przekazany wykonawcom

Umowa na rów2 Paweł Ja Nic Janicki

Umowa podpisana - będzie przebudowa przepustu pod Jordana

13912839 1137657369609021 4011039878015486431 n

"Dopóki nie wybudujemy systemu retencyjnego,...

Most

Jeszcze w tym roku rozpocznie się przebudowa...

Minirondo

Rondo na Sikorniku gotowe. Można jechać