Konkurs „Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku” trwa, znalazły się w nim dwa zabrzańskie obiekty. Warto na nie zagłosować

Zrewitalizowana wieża ciśnień przy ul. Zamoyskiego – w kategorii obiekty zabytkowej oraz Śląskie Centrum Inżynierskiego Wspomagania Medycyny i Sportu przy ul. Roosevelta, będące częścią Europejskiego Centrum Innowacyjnych Technologii dla Zdrowia – w kategorii obiekty szkolnictwa i edukacji. To dwa zabrzańskie obiekty, na które można oddać swój głos. Konkurs trwa do 20 maja.

Swój głos w 26. edycji Ogólnopolskiego Otwartego Konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku” oddać można raz na dobę – na jeden obiekt – w każdej z kategorii konkursowych.

Jak to zrobić? Wpierw należy wyszukać na stronie konkursu zgłoszony obiekt według województwa lub po nazwie obiektu, kliknąć na „Zagłosuj”, a następnie „Zagłosuj na ten obiekt”. Później na podstronie należy podać imię i nazwisko, adres mailowy, a po udanej weryfikacji kliknąć „Zagłosuj”. Na podany adres mailowy wysłany zostanie link do aktywacji głosu, należy go zaakceptować.

Wieża z 1909 roku

Wieża ciśnień znajdująca się przy ul. Zamoyskiego powstała w 1909 roku i była częścią miejskiej sieci wodociągowej. Zaprojektowali ją architekt August Kind i radca budowlany Friedrich Loose. Wieża ma 46 metrów wysokości i 23,3 metra średnicy. Jej konstrukcja to osiem filarów na planie ośmioboku foremnego oraz filar centralny. Zbiornik na wodę, który znajdował się pod mansardowym dachem, został już zdemontowany. W dolnej części wieży są trzy kondygnacje użytkowe – kiedyś były tam mieszkania i biura. Wieża przez lata niszczała, ale miastu udało się ją uratować. Wyremontowano wnętrza, a obok wieży wybudowano przeszkloną klatkę schodową z windą. Jak informuje miasto, w odrestaurowanym budynku znajdzie się kawiarnia, a także interaktywna wystawa związana z wydobyciem węgla.

Nowoczesne technologie

Z kolei Europejskie Centrum Innowacyjnych Technologii dla Zdrowia (EHTIC – European HealthTech Innovation Center) to wspólny projekt Politechniki Śląskiej, Zabrza oraz firmy Philips. Ta samodzielna jednostka powstała w ramach struktur Politechniki Śląskiej w Zabrzu. Będzie prowadzić badania naukowe, a także studia podyplomowe, a także opracowywać i wdrażać nowoczesne technologie i wyroby medyczne, służące poprawie profilaktyki, wczesnej diagnostyce i skutecznemu leczeniu chorób. Innowacje dotyczyć mają badań nad sztuczną inteligencją, telemedycyną oraz informatyką kliniczną.

Dodajmy, że głosowanie trwa od 1 kwietnia do 20 maja. Dla głosujących przewidziano nagrody.