Konferencja SILESIA 2030 tym razem o wyzwaniach woj. śląskiego w dobie europejskiej transformacji energetycznej

III edycja międzynarodowej Konferencji SILESIA 2030 odbędzie się 30 czerwca 2021 r. w centrum medialnym "Dziennika Zachodniego" w Sosnowcu. Tym razem eksperci będą dyskutować o wyzwaniach woj. śląskiego w dobie europejskiej transformacji energetycznej. Inicjatorem cyklu debat pn. Silesia 2030 jest Poseł do Parlamentu Europejskiego ze Śląska i były wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

Konferencja Silesia 2030, poseł Grzegorz Tobiszowski
Silesia 2030


Czy możliwe jest wybudowanie lotniska z materiałów stworzonych z CO2? Czy Polska może całkowicie zrezygnować z węgla w produkcji energii? Czy woj. śląskie jest gotowe na wyzwania z tym związane i czy unikniemy katastrofy ekonomicznej? Która energia odnawialna jest przyszłością polskiej nowoczesnej energetyki? Czym tak naprawdę jest zielony wodór i kiedy będziemy mogli go realnie wykorzystywać jako paliwo do naszych samochodów?

Na te i wiele innych istotnych pytań odpowiedzą prelegenci III edycji międzynarodowej Konferencji SILESIA 2030, organizowanej w centrum medialnym "Dziennika Zachodniego" w Sosnowcu, ul. Baczyńskiego 25a, przez Posła do Parlamentu Europejskiego Grzegorza Tobiszowskiego, reprezentującego Grupę Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.

Konferencja o wyzwaniach regionu w dobie transformacji już 30 czerwca

Kolejna już debata o przyszłości Regionu odbędzie się w środę 30 czerwca 2021 r.. Będzie nosić tytuł „Wyzwania woj. śląskiego w dobie europejskiej transformacji energetycznej”.

Konferencję rozpocznie panel dotyczący polskiego miksu energetycznego, węgla na świecie oraz bezemisyjnych technologii spalania węgla – nowoczesnych rozwiązań, które mogą ułatwić proces zmiany miksu energetycznego w państwach takich jak Polska, w których jest on oparty na tym właśnie paliwie. Poznamy też uwarunkowania polskiego systemu energetycznego w kontekście Europejskiego Zielonego Ładu.

Wśród prelegentów znaleźli się praktycy, którzy zaprezentują amerykańską oraz norweską technologię do wychwytywania CO2 w produkcji energii z węgla.

O zielonym wodorze opowie ekspertka z Danii

Następnie uczestnicy konferencji postarają się wskazać, które z odnawialnych źródeł energii – słońce, wiatr czy wodór, najlepiej sprawdzi się w polskich warunkach. Poznamy m.in. specyfikę budowy farm fotowoltaicznych i wiatrowych, ale także zielony wodór, za sprawą gościa specjalnego konferencji – Lis Gammelgaard z NEL HYDROGEN (Dania) – światowego lidera w technologiach wodorowych.

Trzeci blok tematyczny będzie z kolei poświęcony kosztom społecznym przemian. Jego uczestnicy postarają się odpowiedzieć na pytanie: jak uniknąć powtórki z Wałbrzycha? – czyli co zrobić, by zniwelować negatywne skutki przemian związanych z transformacją sektora energetycznego.

Inicjatorem cyklu debat pn. Silesia 2030 jest Poseł do Parlamentu Europejskiego ze Śląska i były wiceminister energii - Grzegorz Tobiszowski, reprezentujący Grupę Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.

Głównym partnerem wydarzenia jest "Dziennik Zachodni". Moderatorem dyskusji będzie jego redaktor naczelny Krzysztof Gajda.