Kończy się sezon. Sprawdź jak zabezpieczyć swoja działkę i altanę przed kradzieżą

Sezon działkowy powoli się kończy. Przed nadejściem zimy korzystamy jeszcze z ostatnich słonecznych dni, ale już dziś policjanci zabrzańskiej komendy przypominają właścicielom ogródków działkowych o zadbanie o podstawowe zasady bezpieczeństwa działek i działkowych altan poza sezonem.

Dzialka rekreacyjna

Zabrzańscy policjanci podejmują szereg działań w celu zapewnienia bezpieczeństwa na terenie miasta, w tym również na terenach ogrodów działkowych. Pomimo tego zdarzenia związane z kradzieżami, włamaniami i zniszczeniami mienia działkowców zdarzają się. Jak zminimalizować takie zagrożenia?

Koniec sezonu działkowego to czas, kiedy właściciele ogródków działkowych pozostawiają swoje domki letniskowe bez nadzoru. Nic więc dziwnego, że ta sytuacja przyciągać może potencjalnych sprawców kradzieży, kradzieży z włamaniem oraz niszczenia mienia. Należy sobie zdawać sprawę, że w okresie zimowym częściej dochodzi do takich przestępstw.

Aby ustrzec się przed włamaniami, a przynajmniej ograniczyć ryzyko poniesienia szkód, policjanci Komendy Miejskiej Policji w Zabrzu zachęcają do regularnego doglądania swoich ogródków działkowych.

Szkody wyrządzone przez „niechcianych gości" mogą okazać się większe niż tylko skradzione mienie. Często sprawcy dostają się do wnętrza pomieszczenia po wcześniejszym wybiciu szyby, wyważeniu okna czy wyłamaniu zamka w drzwiach. Podczas doraźnych kontroli naszych działek, sprawdzajmy stan zabezpieczenia altanek. Szczególną uwagę zwróćmy na stan zamków. Jeżeli stwierdzimy, że posiadane przez nas zabezpieczenia mogą być niewystarczające - zamontujmy dodatkowe.

Upewnijmy się także, czy w domkach letniskowych nie pozostawiliśmy żadnych wartościowych przedmiotów. Drogie narzędzia elektryczne czy sprzęty kuchenne mogą kusić potencjalnych złodziei. Aby jeszcze bardziej zabezpieczyć swoje mienie, zawsze możemy zastanowić się nad zamontowaniem okiennic oraz wzmocnieniem ościeżnic.

O bezpieczeństwo warto dbać wspólnie z sąsiadami. Na zasadzie wzajemności zwracajmy uwagę na osoby nieznajome, które chodzą po terenie ogrodu. Jeżeli zauważymy nieznany nam pojazd, który parkuje w okolicy, postarajmy się zapamiętać jego numer rejestracyjny i markę. Dobrze też pozostawać ze sobą w kontakcie, dlatego wymieńmy się z sąsiadami swoim numerem telefonu. W razie wątpliwości i podejrzenia zagrożenia - o swoich spostrzeżeniach niezwłocznie informujmy Policję, dzwoniąc pod numer alarmowy 997.