Kolejna edycja budżetu obywatelskiego w Zabrzu. Można już głosować na nowe projekty. Jak to zrobić? Sprawdźcie

Ponad 750 wniosków, prawie 180 tys. głosów i niemal 160 zadań do realizacji – tak wygląda historia ośmiu edycji Zabrzańskiego Budżetu Obywatelskiego. Właśnie ruszyła kolejna, mieszkańcy mogą wziąć w niej udział do 9 czerwca.

UM Zabrze
Zabrze plac zabaw przy ul Jabłońskiego

Swój głos będzie można oddać na dwa sposoby: listownie, adresując kopertę na Urząd Miejski w Zabrzu lub osobiście, odwiedzając parter przy wejściu głównym do budynku magistratu. W głosowaniu trzeba podać swoje imię, nazwisko, adres zamieszkania, a także wskazanie faktu ukończenia 13 lat.

Jeśli jednak zdecydujemy się na głosowanie w formie elektronicznej, to będziemy musieli podać dodatkowo numer telefonu lub adres mailowy – otrzymamy wówczas informację zwrotną z prośbą o potwierdzenie głosowania.

– Od 9 maja do 9 czerwca mieszkańcy Zabrza będą mogli składać wnioski w ramach dziewiątej edycji Zabrzańskiego Budżetu Obywatelskiego. Zakończenie wstępnej weryfikacji zaplanowano na 2 września, a ostateczną listę projektów, które poddane zostaną głosowaniu poznamy 23 września (należy pamiętać, że wniosek mogą poprzeć mieszkańcy Zabrza, którzy ukończyli 16 lat). Samo głosowanie rozpocznie się 30 września i potrwa do 17 października. Ogłoszenie wyników głosowania nastąpi 24 października – informuje zabrzański magistrat.

Na realizację projektów z poprzednich ośmiu edycji miasto przeznaczyło prawie 32 mln zł. Tym razem na zgłoszone i wybrane przez mieszkańców projekty do wydania jest 6 mln 600 tys. zł.

– W tym roku, pomimo negatywnych skutków pandemii, Zabrze zwiększyło pulę środków na realizację zadań inwestycyjnych, które zostaną zaproponowane a następnie wybrane przez mieszkańców. Kwota 6 mln 600 tys. zł zostanie podzielona na 21 puli dzielnicowych (11 dzielnic dużych – tutaj pule wynoszą po 350 tys. zł i 10 małych – po 175 tys. zł) oraz pulę ogólnomiejską o wartości 1 mln zł. Maksymalna wartość projektu składanego w puli obejmującej całą gminę ustalono na 500 tys. zł. Natomiast maksymalną wartość projektu składanego w puli dla danej jednostki pomocniczej ustalono na 100 proc. danej puli – podkreślają władze Zabrza.