Już blisko 100 osób utonęło od początku wakacji. Policja przypomina o zachowaniu bezpieczeństwa nad wodą

Zabrzańskie przedszkolaki przez całe wakacje mają szansę spotykać się z policyjnymi profilaktykami, którzy prowadzą spotkania w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”. Policjanci radzą, jak bezpiecznie wypoczywać nad wodą oraz jak unikać innych potencjalnych zagrożeń podczas wakacyjnego wypoczynku.

Pixabay
Dbajmy o bezpieczeństwo nad wodą

Funkcjonariusze nie zapominają też o dorosłych. Stąd ich ciągłe apele, na co należy zwrócić szczególną uwagę podczas letniego relaksu. Bo piękna pogoda i wysokie temperatury sprawiają, że nie zawsze bywamy rozsądni.

– Policjanci w trosce o bezpieczeństwo apelują o zachowanie szczególnej ostrożności w rejonach rzek, stawów, basenów i kąpielisk. Pamiętajmy, że woda to żywioł, który może stanowić olbrzymie zagrożenie dla naszego życia i zdrowia. Niestety, w ciągu minionej dekady na całym świecie utonęło 2,5 miliona osób, czyli blisko 250 tys. rocznie. Dlatego ONZ uznało utonięcie za jedną z dziesięciu głównych przyczyn śmierci (WHO wskazało je na trzecim miejscu). Woda to wspaniałe miejsce wypoczynku i rekreacji, jednak pozostaje żywiołem, z którego należy korzystać z zachowaniem podstawowych zasad bezpieczeństwa i rozsądkiem – apelują mundurowi.

Niestety, mimo tych apeli, wciąż dochodzi do tragicznych zdarzeń. Od początku wakacji w kraju utonęło już 95 osób. Najczęstszą przyczyną utonięć jest wchodzenie do wody pod wpływem alkoholu. Nie zapominajmy, że nawet jedno wypite piwo może okazać się przyczyną tragicznego w skutkach zdarzenia.

Prócz alkoholu, często przyczyną utonięć jest brawura, brak rozwagi, niewłaściwa ocena własnych umiejętności bądź po prostu ich brak, korzystanie z kąpielisk niestrzeżonych, wypadnięcie z łódek, jachtów, niekorzystanie ze środków ratunkowych i asekuracyjnych np. kapoków.

Służby przypominają, by dbając o bezpieczeństwo, stosować się do podstawowych zasad:

  • Korzystajmy z kąpieli tylko w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik
  • Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy. Stosujmy się do uwag i zaleceń ratownika
  • Nie wchodźmy rozgrzani do wody. Przed wejściem do wody zmoczmy nią klatkę piersiową, szyję, kark i nogi - unikniemy wstrząsu termicznego
  • Nigdy nie wchodźmy do wody i nie pływajmy po spożyciu alkoholu
  • Dbajmy o bezpieczeństwo najmłodszych i nie pozostawiajmy ich samych w wodzie
  • Nie pływajmy na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych
  • Przebywając nad wodą zwracajmy uwagę na osoby obok nas. Może okazać się, że ktoś będzie potrzebował naszej pomocy. Jeśli będziemy w stanie mu pomóc, to zróbmy to, ale w granicach swoich możliwości. Jeśli nie będziemy czuli się na siłach, to niezwłocznie zaalarmujmy służby oraz inne osoby
  • Nie zapominajmy, że należy zadbać także o porządek w miejscu, w którym odpoczywamy.