Jubileusz 50-lecia hematologii dziecięcej na Śląsku obchodzono w Sztolni Królowa Luiza. Do Zabrza przyjechali specjaliści z całego kraju

Pierwszy oddział hematologii dziecięcej w naszym województwie powstał pół wieku temu w Zabrzu. W ostatni poniedziałek, na rodzinnym pikniku z okazji tej okrągłej rocznicy, spotkali się specjaliści z całego kraju. Padło wiele słów uznania, ale też tych mówiących o wyzwaniach na przyszłość.

Paweł Janicki/ UM Zabrze
50 lat zabrzańskiej hematologii

Wszystko zaczęło się 50 lat temu w Zabrzu. Po 15 latach utworzono Klinikę Pediatrii i Hematologii, a w 1998 r. powstała Katedra i Klinika Hematologii Dziecięcej i Chemioterapii. Początki nie były łatwe. Bo lekarze i pacjenci mieli do dyspozycji o wiele mniej łóżek niż dzisiaj. Bo warunki były zupełnie inne. Mimo to spróbowali. I dzisiaj wiadomo, że warto było.

Jubileusz 50-lecia hematologii dziecięcej na Śląsku stanowi okazję do przekazania słów uznania dla specjalistów oddziałów hematologii i onkologii dziecięcej w naszym regionie. Dumą napawa fakt, że regionalne oddziały hematologii i onkologii, w tym pionierski na Śląsku w Szpitalu Klinicznym nr 1 im. prof. Stanisława Szyszko ŚUM w Zabrzu, mogą poszczycić się lekarzami, którzy z pełnym zaangażowaniem i odwagą podejmują wyzwania, przecierające szlaki dla innowacyjnych metod diagnostyki i skutecznego leczenia. W swojej pracy udowadniają, że najlepsze efekty przynosi połączenie sztuki medycznej na najwyższym poziomie z wrażliwością wobec chorego oraz poszanowaniem godności pacjenta – przyznała prezydent Zabrza, Małgorzata Mańka-Szulik.

20 września do Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu przyjechali kierownicy klinik i oddziałów onkologii i hematologii dziecięcej z całego kraju. W rodzinnym pikniku z okazji 50-lecia hematologii dziecięcej na Śląsku udział wzięli m.in.: prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach prof. dr hab. Tomasz Szczepański, emerytowany kierownik Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii Dziecięcej SPSK nr 1 im. prof. Stanisława Szyszko ŚUM Danuta Sońta-Jakimczyk, prezes Fundacji Iskierka Jolanta Czernicka-Siwecka, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Piotr Nowak, senator RP Barbara Dziuk, senator RP Beata Małecka-Libera, pacjenci Oddziału Hematologii Dziecięcej Szpitala Klinicznego nr 1 w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego oraz podopieczni Fundacji Iskierka i ich rodzice.

Zabrzański oddział, nie odbiegając standardem od innych prowadzonych w kraju a nawet za granicą, może poszczycić się prowadzeniem kompleksowej diagnostyki i leczeniem pacjentów z nowotworami krwi, układu chłonnego, guzami litymi. Prowadzona jest również diagnostyka i leczenie różnych postaci niedokrwistości (opornych na leczenie, niedokrwistości hemolitycznych, anemii aplastycznych), skaz krwotocznych (małopłytkowości i hemofilii), zaburzeń krzepnięcia, trombofili, chorób węzłów chłonnych. Prowadzi kompleksową diagnostykę i leczenie pacjentów onkohematologicznych z uwzględnieniem aktualnie stosowanych na świecie schematów leczenia.

Klinika specjalizuje się w leczeniu chorób rozrostowych układu krwiotwórczego: ostrych białaczek, w tym białaczki niemowlęcej, chłoniaków, choroby Hodgkina, jak również pacjentów z guzami litymi (nerek, wątroby, tkanek miękkich, guzów zarodkowych). Ośrodek koordynuje w całym kraju program leczenia ostrej białaczki limfoblastycznej u niemowląt. Diagnostyka onkohematologiczna prowadzona jest z użyciem najnowszych metod, w tym monitorowania minimalnej choroby resztkowej za pomocą 8-kolorowej cytometrii przepływowej. Oddział współpracuje z 17 ośrodkami hematologii i onkologii dziecięcej w Polsce skupionymi w ramach Polskiej Pediatrycznej Grupy ds. Leczenia Białaczek i Chłoniaków i Polskiej Pediatrycznej Grupy ds. Guzów Litych, Zakładem Genetyki Molekularnej i Klinicznej Instytutu Genetyki Człowieka Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu, Zakładem Genetyki Medycznej Instytutu Pomnika – Centrum Zdrowia Dziecka, Warszawa Katedrą Immunologii Uniwersytetu Erazma w Rotterdamie (Holandia), Centrum Diagnostycznym Ostrych Białaczek Uniwersytetu we Frankfurcie (Niemcy), Katedrą Medycyny, Uniwersytetu w Salamance (Hiszpania), II Katedrą Medycyny, Szpitala Uniwersyteckiego Schleswig-Holstein, Kilonia (Niemcy), Katedrą Hematologii/Onkologii Dziecięcej, Uniwersytetu Karola, Praga (Republika Czeska) – wymieniają przedstawiciele placówki.

czytaj więcej:

Nowoczesny mikroskop dla zabrzańskiego szpitala

Nowy sprzęt diagnostyczny dla zabrzańskiego szpitala

Janek i policjanci

Zabrzańscy policjanci spełnili marzenie małego Janka

Strefa Carnall

Sztolnia Królowa Luiza w „złocie”. Akcja #GoldSeptember

Zabrzańskie Ateny rozdano po raz dwunasty

Statuetki „Zabrzańska Atena” rozdane po raz dwunasty

Ochroniarz kradl gliwice 11

Strzeżcie się takiego stróża. Już lepszy jawny złodziej

Img 7279

Parkingi na os. Kopernik. Straż Miejska...

Dziura

Na Pl. Inwalidów Wojennych nie zaparkujesz?...