Jak pasażerowie korzystają z nowych linii minibusowych w Zabrzu? Zarząd Transportu Metropolitalnego przeprowadził badania

Zarząd Transportu Metropolitalnego przeprowadził badania wśród pasażerów nowych linii minibusowych w Zabrzu i podzielił się ich wynikami. Z kolei już w środę, 10 maja, w Zabrzu przy placu Teatralnym, można będzie wziąć udział w spotkaniu dotyczącym transportu zbiorowego z udziałem przedstawicieli Zarządu Transportu Metropolitalnego i władz miasta.

Przypomnijmy, nowe linie minibusowe uruchomiono 17 i 19 grudnia 2022 r., w Knurowie, Tarnowskich Górach i w Zabrzu. – Dzięki zaangażowaniu i przychylności tych gmin mogliśmy zlecić realizację kursów niewielkimi pojazdami. To umożliwiło wyznaczenie tras w taki sposób, aby przebiegały one m.in. wąskimi ulicami w małych dzielnicach. Dzięki temu zostały pokryte tzw. białe plamy, czyli miejsca, dokąd wcześniej komunikacja miejska nie docierała – mówi członek zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Grzegorz Kwitek.

Kluczowy przystanek: ŚCCS

W Zabrzu na liniach minibusowych przeprowadzono badania napełnień, a także badania marketingowe. – Badania dostarczyły nie tylko ciekawych informacji na temat funkcjonowania nowych linii i potrzeb pasażerów, ale również – co ważniejsze dla podróżnych – pozwalają rozpocząć przygotowywania nad drobnymi modyfikacjami rozkładów jazdy – informuje ZTM.

Z badań wynika, że w Zabrzu najpopularniejszą z trzech linii minibusowych uruchomionych jest linia 709. Linia łączy przystanki: „Plac Dworcowy”, „Plac Teatralny”, „Gdańska”, „ŚCCS” i „Plac Teatralny”. Na dość krótkiej trasie najważniejszym punktem jest Śląskie Centrum Chorób Serca, a właśnie ŚCCS to – jak się okazuje – cel podróży co trzeciego pasażera. – I to właśnie temu szpitalowi podporządkowane będą kolejne wdrażane przez nas zmiany. Wspólnie z Urzędem Miejskim opracujemy korektę, która ułatwi dojazdy i powroty ze ŚCCS – zapowiada dyrektor ZTM Małgorzata Gutowska. – Obecnie kursy wykonywane są w godzinach 7-17. Chcielibyśmy rozszerzyć ten zakres o dodatkowe połączenia poranne i popołudniowo-wieczorne. Na tej zmianie skorzystają przede wszystkim pracownicy szpitala – dodaje.

Do przychodni i na zakupy

A co z dwiema pozostałymi liniami minibusowymi w Zabrzu? Badania pokazały, że linia 704 jest wykorzystywana wszystkim jako dowozowa, dzięki której można dojechać na wybrany przystanek i przesiąść się do innego autobusu (takiej odpowiedzi udzieliło 33 proc. respondentów). Z kolei głównym celem podróży pasażerów linii 706 są dojazdy do placówek służby zdrowia (36 proc.) oraz zakupy (31 proc.). – Biorąc pod uwagę wszystkie 3 linie minibusowe w Zabrzu, z badań wynika m.in., że 72 proc. respondentów korzysta z nich codziennie lub kilka razy w tygodniu, 93 proc. ankietowanych pozytywnie oceniło rozkład jazdy i 96 proc. osób nie ma uwag co do lokalizacji przystanków. Najczęściej wskazywanymi celami podróży są: placówki służby zdrowia (29 proc.), zakupy (22 proc.) oraz rekreacja i dojazd do innych linii celem przesiadki (po 12 proc.) – wyjaśniają w ZTM.

Dodajmy, że Zarząd Transportu Metropolitalnego, wraz z przedstawicielami samorządów Zabrza, Knurowa i Tarnowskich Gór, organizuje spotkania, podczas których „będzie można poczęstować się gorącą kawą oraz otrzymać transportowe gadżety”. Będzie to też okazja do rozmów o transporcie zbiorowym. Spotkania odbywać się będą w godzinach 9-14 i 16-18. Pierwsze zorganizowane zostanie w środę, 10 maja, w Zabrzu przy placu Teatralnym, zaś kolejne – 11 maja w Tarnowskich Górach na Rynku i 12 maja w Knurowie przy Centrum Przesiadkowym.

Dworcowa Zabrze

Może Cię zainteresować:

W Zabrzu kursować będą trzy nowe linie minibusowe: 704, 706, 709, znamy ich trasy. Będzie też jedenaście nowych przystanków

Autor: Redakcja

12/12/2022