Reprezentacyjny budynek w centrum zmieni kolor?

Sad administarcyjny
Do 30 września mają zakończyć się prace związane z remontem elewacji Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach. Właśnie ogłoszono przetarg. 

Sąd mieści się w okazałym i reprezentacyjnym gmachu w pobliżu Urzędu Miejskiego. Budynek jest jedną z wizytówek Gliwic, powstał w latach 1921 – 1922 i mieściła się w nim siedziba koncernu rodziny Ballestremów. Tak elewacja budynku wygląda w tej chwili sad admin stary Ród ten wywodzi się ze starowłoskiej rodziny szlacheckiej. Linia śląska tej familii wywodzi się od Giovanniego Baptysty Angelo Ballestrero di Castellengo urodzonego w 1709 roku w Turynie. W 1730 roku został on paziem na dworze księcia sasko-weimarskiego, gdzie zmienił imię na Johann i przyjął nazwisko Ballestrem. W 1748 roku objął dowództwo nad szwadronem którego część stacjonowała w Gliwicach. W dniu 29 października 1748 roku poślubił w Pławniowicach w kaplicy starego zamku hrabinę Marię Elżbietę Augustę von Stechow.
 Ballestremowie stworzyli największe imperium przemysłowe Rzeszy. Zarząd Dóbr znajdował się początkowo w Rudzie Śląskiej, a po podzieleniu Śląska w 1922 roku w Gliwicach w nowo do tego celu wybudowanym gmachu. Obiekt posiada 4 kondygnacje i poddasze użytkowe, jest w całości podpiwniczony. Dach pokryty jest dachówką i posiada liczne lukarny, a w centralnej części zadaszenia latarnię.

 W ramach remontu naprawione zostaną ubytki w elewacji, boniach, gzymsach oraz schodach. Wymienione zostaną także obróbki blacharskie oraz zabezpieczenia przed ptasimi ekskrementami. Zmieni się też kolorystyka elewacji. Według projektanta, chodzi o to, by pasowała do sąsiedniej zabudowy. Przed ostatecznym malowaniem wykonana zostanie „próba koloru”, następnie zostanie on uzgodniony z Miejskim Konserwatorem Zabytków oraz projektantem. Możliwa będzie ewentualna korekta odcieni.

czytaj więcej:

Schronisko 800x440

Zabrzańskie "Psitul mnie" będzie mieć nową siedzibę!

Remont

Przebudowa ul. Mikulczyckiej wraz z rozbiórką...

Portowa gliwice

Miasto planuje gruntowną rewitalizację terenów...

Budowa arena gliwice 1

Profesjonalna arena lekkoatletyczna w...

Przystanek gliwice

Pierwszy taki przystanek w Gliwicach. Czy ostatni?

Przebudowa ulicy Radiowej

Nawierzchnia, chodnik i parking. Radiowa do...

Tablice płatne parkowanie

Tablice LED wskażą wolne miejsca parkingowe w...