IX edycja Zabrzańskiego Budżetu Obywatelskiego: wkrótce koniec głosowania. Do wydania jest 6,6 mln złotych

Do najbliższego poniedziałku, 17 października, można jeszcze głosować na projekty zgłoszone do IX edycji Zabrzańskiego Budżetu Obywatelskiego. Do wydania jest – przypomnijmy – 6,6 mln złotych.

Fot. Miasto Zabrze
Miasto Zabrze jpg

Pieniądze przeznaczone na realizację inwestycji z budżetu obywatelskiego podzielone zostaną na 21 części dzielnicowych, a 1 mln zł trafi do tzw. puli ogólnomiejskiej. Głosować można jeszcze tylko przez kilka dni, do 17 października.

– Pozytywną ocenę przeszło ostatecznie 97 wniosków. Negatywna ocena prawno-techniczna zapadła w przypadku pięciu wniosków, a jeden wniosek został wycofany przez samego wnioskodawcę. Mieszkańcy będą mogli oddać swój głos na sześć projektów ogólnomiejskich, w tym m.in. budowę parku liniowego dla dzieci w wieku od 3 do 12 lat w Parku im. Powstańców Śląskich przy ul. Czołgistów; modernizację boiska szkolnego przy SP nr 16 czy też III etap budowy boiska wielofunkcyjnego „Sportowe Osiedle Kotarbińskiego” oraz 91 projektów dzielnicowych – wyliczają zabrzańscy urzędnicy.

Wśród zgłoszonych projektów jest między inymi budowa parku linowego dla dzieci, rekultuwacja terenu rekreacyjnego Szkoły Pod Lasem, budowa placów zabaw, oświetlenia tradycyjnego wzdłuż rzeki Bytomki, siłowni pod chmurką, rokitnickiego ogrodu biblijnego czy ścieżek przyrodniczo-edukacyjnych.

Przypomnijmy, że głosować można w formie elektronicznej (tutaj), bądź za pośrednictwem formularza papierowego w siedzibie Urzędu Miejskiego w Zabrzu przy ul. Powstańców Śląskich 5-7. – W głosowaniu może wziąć udział każdy zabrzanin bez względu na wiek (w tym dzieci i młodzież), a nawet zabrzanie przebywający za granicą. Nie ma już bowiem wymogu posiadania meldunku w Zabrzu, wystarczy sam fakt utożsamiania się z naszym miastem – przypominają urzędnicy.

Aby wziąć udział w głosowaniu trzeba podać swoje dane oraz złożyć oświadczenie o zgodzie na procedowanie zgodnie z regulaminem. Każdy mieszkaniec chcący głosować przez internet będzie zobowiązany podać numer telefonu komórkowego albo adres poczty elektronicznej, na który zostanie wysłany specjalny kod identyfikacyjny. Dopiero jego wpisanie w formularzu otwiera drogę bezpośrednio do oddania głosu. Każdy może oddać jeden głos na wybrany projekt dzielnicowy (nie musi być on związany z dzielnicą, w której mieszkamy) i jeden projekt ogólnomiejski.

W dotychczasowych edycjach Zabrzańskiego Budżetu Obywatelskiego złożono ponad 760 wniosków, z których – po oddaniu ponad 175 tys. głosów – wybrano 159 zadań. Na ich realizację w latach 20212-2022 miasto przeznaczyło niemal 32 mln złotych.