Inauguracja pierwszej edycji Akademii Dziecięco-Młodzieżowej. „Jak na studiach” to cykl ciekawych zajęć i warsztatów

Są ciekawi świata, zainteresowani nauką i chętni rozwijać swe pasje i talenty. Dlatego wezmą udział w zajęciach prowadzonych w akademickich aulach, pracowniach i laboratoriach i poczują się jak prawdziwi studenci. Działalność rozpoczęła Akademia Dziecięco-Młodzieżowa.

Fot. Paweł Janicki/ UM Zabrze
Akademia Dziecięco Młodzieżowa

A mają od 7 do 17 lat. Jest ich ponad setka i właśnie wzięli udział w inauguracji pierwszej edycji Akademii Dziecięco-Młodzieżowej. Uroczystość odbyła się w auli Wydziału Nauk Medycznych im. prof. Zbigniewa Religi Wyższej Szkoły Technicznej w Zabrzu.

Akademia Dziecięco-Młodzieżowa „Jak na studiach” skierowana jest do dzieci i młodzieży w wieku od 7 do 17 lat zamieszkałych w Zabrzu. Celem projektu jest zaspokajanie ciekawości poznawczej, zainteresowań naukowych oraz rozwijanie pasji i talentów dzieci i młodzieży, a także zachęcenie do poznania świata i różnych dziedzin nauki. Przedsięwzięcie realizowane jest w partnerstwie z Wyższą Szkołą Techniczną w Katowicach w ramach projektu „Miasto przestrzenią rozwoju” i jest finansowane ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021 – informuje zabrzański magistrat.

Zajęcia odbywać się będą od września do stycznia 2023 r., w soboty, w trzech grupach wiekowych. Prowadzone będą przez nauczycieli dydaktycznych, ekspertów i specjalistów z różnych dziedzin. Obejmą warsztaty robotyczno-informatyczne, artystyczne i z języka angielskiego. Starsi studenci dodatkowo pogłębią swą wiedzę z zakresu matematyki, biologii, chemii i języka polskiego.

Ważnym aspektem, na który kładziemy duży nacisk w ramach finansowania norweskiego, jest zachęcanie młodych ludzi do nauki i poznawania lokalnego potencjału – dzięki Akademii chcemy pokazać, że Zabrze jest miejscem, które można poważnie rozpatrywać wybierając swoją drogę życiową i zawodową – komentują urzędnicy.

Podczas ferii uczestnicy Akademii Dziecięco-Młodzieżowej wezmą udział w darmowym obozie zimowym.