Ile trwa montaż klimatyzacji? Co wydłuża proces?


Na montaż klimatyzacji w swoim mieszkaniu decyduje się coraz więcej osób. Lepsza dostępność, bardziej konkurencyjne ceny oraz innowacje technologiczne, dzięki którym urządzenia te stają się wydajniejsze czynią sprawiają, że chcemy zaznać tego komfortu.

Gritt zheng dik8n8wyytw unsplash

Montaż klimatyzatora - czas potrzebny na wykonanie prac

Montaż klimatyzatora typu split zwykle odbywa się w ciągu jednego dnia roboczego, zajmując od 4 do 10 godzin. Po tym czasie system może być uruchomiony i gotowy do użytku. Natomiast montaż klimatyzacji typu multisplit trwa nieco dłużej ze względu na konieczność zamontowania kilku jednostek wewnętrznych oraz połączenia ich z jednostką zewnętrzną. W przypadku tego typu instalacji prace rozkładają się na dwa do trzech dni roboczych.

Czynniki wpływające na czas montażu klimatyzatora

Czas potrzebny na montaż klimatyzatora zależy głównie od rodzaju instalacji oraz jej złożoności. Przykładowo, prace mogą się wydłużyć w przypadku dużej odległości między jednostkami klimatyzatora lub problemów z doprowadzeniem instalacji elektrycznej do urządzenia. Dodatkowe trudności mogą pojawić się również w przypadku budynków zbudowanych z betonu lub żelbetu, gdzie prace związane z nawiercaniem są bardziej czasochłonne niż w przypadku tradycyjnej cegły.

Ponadto, podczas montażu klimatyzacji mogą wystąpić nieszczelności, które wymagają dodatkowego czasu na ich naprawę.

Etapowe wykonanie montażu klimatyzacji

Montaż systemu klimatyzacyjnego składa się z kilku etapów, które muszą być wykonywane w odpowiedniej kolejności. Po wstępnym przygotowaniu miejsca montażowego, instaluje się instalację chłodniczą, sterującą oraz odprowadzającą skropliny, a także prowadzi się zasilanie.

Następnie montuje się jednostkę zewnętrzną i wewnętrzną, a następnie łączy się je ze sobą. Po wykonaniu tych czynności przeprowadza się próbę szczelności instalacji oraz uruchamia klimatyzację. Jeśli instalacja jest szczelna, można rozpocząć korzystanie z systemu.

Czas oczekiwania na realizację zamówienia na klimatyzator

W przypadku zamówienia montażu klimatyzacji poza sezonem szczytowym, kiedy wybrany klimatyzator jest łatwo dostępny, czas realizacji może być krótki - nawet z dnia na dzień.

Jednakże w okresie letnim, szczególnie w czasie upałów, oraz przy mniej popularnych modelach, czas oczekiwania na instalację systemu może być dłuższy. Terminy te są zróżnicowane i zależą od aktywności firm instalacyjnych. Firmy, takie jak Omega Klima-term oferują szybką realizację zamówień oraz bezproblemowy i profesjonalny montaż, dysponując wykwalifikowanym zespołem i różnorodnymi modelami klimatyzatorów.