Gwiazdy na otwarciu centrów przesiadkowych w Zabrzu

Autobusy prawie 40 różnych linii zaczną zatrzymywać się na świeżo ukończonych przystankach Rokitnica Pętla i Zabrze Goethego, co zapewni mieszkańcom Zabrza dwie nowe, dogodne lokalizacje przesiadkowe. Dzięki temu, łatwiej będzie podróżować komunikacją miejską po mieście i całej Metropolii.

Tymoteusz Staniek
Centrum przesiadkowe zabrze goethego 08

10 lutego stanowi kluczową datę dla korzystających z miejskiego transportu w Zabrzu, bowiem tego dnia zaczną funkcjonować przystanki na obu nowych centrach przesiadkowych zbudowanych przez miasto. Wartość inwestycji wyniosła 54,7 mln zł brutto. Miasto pozyskało na jej realizację dotację z Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

– Rozpoczęcie obsługi tego samego dnia dwóch węzłów przesiadkowych w jednej gminie to wyjątkowa okoliczność. W naszej dotychczasowej historii tylko raz miał miejsce taki przypadek – przyznaje rzecznik prasowy ZTM Michał Wawrzaszek. – Miasto umożliwia nam korzystanie przystanków, a to oznacza, że dla pasażerów możemy wprowadzić liczne modyfikacje tras i rozkładów jazdy oraz – co najważniejsze – zwiększyć możliwości podroży – dodaje Michał Wawrzaszek.

W węźle przesiadkowym Zabrze Goethego, będącym większym z obu, znajduje się 6 przystanków, na których zatrzymują się autobusy 33 linii, w tym M16, M24 i wiele innych. To umożliwi dotarcie do wielu dzielnic Zabrza i innych miast regionu, jak Bytom czy Katowice. Budynek ma cztery kondygnacje i powierzchnię ok. 10,4 tys. mkw. Na parterze znajdują się perony komunikacji publicznej, na drugim i trzecim poziomie znajduje się 140 miejsc parkingowych. Na dachu górze powstał ogród oferujący chwilę relaksu pasażerom oczekującym na transport.

Mniejszy węzeł, Rokitnica Pętla posiada otwartą bryłę, gdzie mieści się poczekalnia, drobne punkty usługowe. Obsługuje 11 linii autobusowych z 5 przystanków, co również zapewnia szerokie połączenia z różnymi częściami Zabrza oraz sąsiednimi miastami. Przy obiekcie powstał również niewielki parking zewnętrzny.

Przy obu węzłach dostępne będą również stacje ładowania pojazdów elektrycznych, miejsca Kiss&Ride, a także infrastruktura towarzysząca, w tym m.in. biletomaty, tablice dynamicznej informacji pasażerskiej i tablice zajętości miejsc na parkingu P&R.

– Dzięki realizacji inwestycji poprawimy jakość komunikacji oraz przesiadania się na transport zbiorowy i rowerowy. Wzrośnie również liczba miejsc parkingowych. Inwestycja będzie służyła mieszkańcom Zabrza oraz podniesie poziom bezpieczeństwa. Istotnym efektem realizacji projektu będzie redukcja emisji zanieczyszczeń powietrza – komentuje prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

Wprowadzone zmiany w sieci komunikacyjnej obejmują nie tylko nowe przystanki, ale także modyfikacje tras i rozkładów jazdy, eliminację tymczasowych przystanków, jak Rokitnica Pętla, oraz uruchomienie nowych, jak Mikulczyce Moniuszki nż. Wszystkie szczegóły dotyczące tych zmian dostępne są na stronie ZTM w sekcji Komunikaty, wraz ze schematami graficznymi i systematycznie aktualizowanymi rozkładami jazdy.

Otwarcie z udziałem gwiazd

Zanim do zabrzańskich centr przesiadkowych wjadą autobusy odbędą się w nich wydarzenia związane z prezentacją nowo wybudowanych obiektów. Pierwsze będzie miało miejsce już dziś o godzinie 16:00 w Rokitnicy, gdzie zaplanowano koncert Skolima. Z kolei dzień później również o 16:00 odbędzie się oficjalne otwarcie centrum przesiadkowego przy ul. Goethego z udziałem Matta Palmera i zespołu Verba.