Gratka dla miłośników kolejnictwa! Stary parowóz ożyje

Gratka dla miłośników kolejnictwa! Ważący ponad 100 ton parowóz ożyje. W najbliższą sobotę, 15 maja podczas Międzynarodowej Nocy Muzeów, stojący na placu przy siedzibie DB Cargo Polska stalowy kolos ukaże swoje dawne oblicze.

Lokomotywa

W kłębach pary, światła parowozu rozjaśnią mrok, a mieszkańcy Zabrza usłyszą stukot, turkot i świst zdyszanej lokomotywy. Iluminacja świetlno-parowo-dźwiękowa zostanie uruchomiona cztery razy: o 21:00, 22:00, 23:00 oraz 24:00.

- Noc Muzeów to święto kultury, które cieszy się dużą popularnością. Cieszę się, że DB Cargo Polska znalazła się na trasie szlaku zabytków techniki będzie mogła być interesującym miejscem podczas wydarzenia. To gratka nie tylko dla miłośników kolei, ale również dla tych, którzy chcą poznać ją od podszewki - mówi Katarzyna Marciniak, Dyrektor Biura Zarządu, Transformacji i Cyfryzacji DB Cargo Polska.

Parowóz Ty2, o nazwie Schenkuś, to lokomotywa towarowa konstrukcji niemieckiej, budowana masowo w wielu fabrykach europejskich w latach 1942-1945. Jej zadaniem była obsługa szlaków kolejowych na wschodzie. Stąd parowozy tej serii posiadały znakomitą izolację termiczną i nacisk osi nie przekraczający 15t, dzięki czemu mogły poruszać się po liniach o niskiej jakości lub prowizorycznie naprawionej nawierzchni.