Granat zaczepny w kamienicy przy ul. Karola Miarki 5 w Zabrzu

W trakcie renowacji budynku przy ulicy Karola Miarki 5 w Zabrzu natrafiono na granat zaczepny z czasów II Wojny Światowej. Obszar, na którym znaleziono niewybuch został zabezpieczony przez Policję do momentu przybycia saperów. Ze względu na potencjalne zagrożenie dla mieszkańców pobliskich domów, granat zostanie przeniesiony w bezpieczne miejsce i zdetonowany.

Odkrycie miało miejsce w poniedziałek rano podczas remontu budynku przy ulicy Karola Miarki 5. Granat został ukryty za rozbieraną drewnianą ścianą. Funkcjonariusz ds. rozpoznania minersko-pirotechnicznego z zabrzańskiej komendy potwierdził, że znaleziony przedmiot to granat zaczepny pochodzący z czasów II Wojny Światowej. Na miejsce zostali wezwani saperzy wojskowi z Gliwic. Aby zminimalizować ryzyko dla mieszkańców, granat zostanie przetransportowany do bezpiecznego miejsca, gdzie później zostanie zdetonowany.

Policja przypomina o ważności ostrożności w przypadku znalezienia podobnych przedmiotów. Nie należy ich dotykać, rzucać w nie kamieniami, poruszać czy podpalać. W razie takiego odkrycia natychmiast należy powiadomić odpowiednie służby, korzystając z numeru alarmowego 112. Zgłaszający powinien podać dokładne miejsce i opis znalezionego przedmiotu, który może stanowić zagrożenie wybuchowe, a także udzielić informacji dotyczących swojego numeru telefonu i nazwiska, uzyskując potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia.