Górnictwo. Rogala: „Polska Grupa Górnicza nie zbankrutuje”. Możliwa pomoc dla branży?

Polska Grupa Górnicza nie zbankrutuje – zapewnił na antenie Radia Piekary prezes spółki, Tomasz Rogala. Dodał, że dobra koniunktura na węgiel pomaga zabezpieczyć płynność finansową, a do czasu notyfikacji programu dla górnictwa przez Komisję Europejską można stosować „instrumenty przejściowe”.

PGG SA
25

Tomasz Rogala, prezes największej polskiej spółki górniczej, był w poniedziałek, 29 listopada 2021 r., gościem Rozmowy Dnia w Radiu Piekary. Zapewnił w programie, że Polska Grupa Górnicza nie zbankrutuje i dodał, że bieżąca płynność finansowa spółki jest zapewniona, w czym pomaga dobra koniunktura na rynku węgla.

- PGG jest w procesie, który został opisany w maju ubiegłego roku, czyli w procesie odchodzenia od węgla i realizowania tych wszystkich programów, które zostały wtedy zawarte - stopniowej redukcji produkcji węgla kamiennego - powiedział prezes Tomasz Rogala.

Rogala dodał, że zadaniem PGG i całego sektora górniczego jest zakończenie działalności najpóźniej do roku 2049.

– To jest nasze działanie, zmierzające do tego, żeby w sposób jak najbardziej racjonalny i jak najtańszy ten proces przeprowadzić – dodał Tomasz Rogala.

Co z przyszłością PGG?

Plan odejścia od węgla zawarty został w umowie społecznej dla górnictwa podpisanej w maju tego roku. Przewiduje ona między innymi wprowadzenie mechanizmu dopłat do wydobycia węgla oraz inwestycje w czyste technologie węglowe. Na jej podstawie górnictwo miało funkcjonować już od stycznia przyszłego roku. Ten program wymaga jednak akceptacji Komisji Europejskiej, która musi się zgodzić na pomoc publiczną dla tej branży. Na razie jednak nawet nie rozpoczął się jeszcze proces notyfikacyjny. Polski rząd ma nadzieję, że na początku grudnia uda się uzyskać tzw. prenotyfikację.

- Jesteśmy zdeterminowani do tego, żeby w pierwszej połowie przyszłego roku wszystkie główne elementy procesu zostały zamknięte. Chodzi o zgodę Komisji Europejskiej, żeby finalizować ten program - powiedział Tomasz Rogala.

„Rozwiązanie jest”

Prezes PGG uważa, że Komisja Europejska ma świadomość, jak wrażliwą branżą, między innymi ze względu na skalę zatrudnienia, jest górnictwo i do czasu notyfikacji programu można stosować instrumenty pomocowe dla branży.

- Rozwiązanie na to jest - i to rozwiązanie, które jest zgodne z przepisami prawa europejskiego. To są instrumenty pomocowe, które występują, wymagają uzgodnienia z Komisją, ale one wszystkie są w domenie Ministerstwa Aktywów Państwowych - dodał prezes PGG.