Geopark w Grzybowicach jest gotowy. 9-hektarowy teren zrekultywowano dzięki unijnej dotacji. Oficjalne otwarcie przy grillu i muzyce

Na czwartek, 1 czerwca, zaplanowano oficjalne otwarcie Geoparku w Grzybowicach. Z muzyką i wspólnym grillowaniem. Dawne wyrobisko gliny działające przy cegielni zostało zrekultywowane dzięki unijnej dotacji.

Otwarcie Geoparku zaplanowano na godzinę 15. – W południowej części parku na uczestników czekać będzie wspólne grillowanie, muzyka oraz, z okazji Dnia Dziecka, atrakcje dla najmłodszych – zapowiada zabrzański magistrat.

Zrekultywowano 9 hektarów

Rekultywacja terenów w dzielnicy Grzybowice to koszt 9,4 mln złotych. 85 procent tej sumy to wsparcie ze środków unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Zrekultywowano już 9 ha terenu położonego przy ulicach Na Lesie i Przy Ujęciu. Będzie on pełnił funkcję rekreacyjno-edukacyjną. Warto zaznaczyć, że projekt został podzielony na dwie części – północną i południową. W części południowej, gdzie dawniej funkcjonowało wyrobisko gliny znajdującej się nieopodal cegielni, stworzony został Geopark.

Usunięte zostały nasypy i umocnione skarpy, wykonane zostały także roboty związane z udostępnieniem dawnego wyrobiska gliny mieszkańcom. Na obszarze objętym projektem powstały ścieżki i schody prowadzące do wnętrza wyrobiska wraz z pomostem stanowiącym miejsce wejścia na ścieżki edukacyjne geoparku. Zamontowane zostały tablice informacyjne w tematyce dziedzictwa geologicznego i przemysłowego – informuje magistrat.

Geopark ma swoje logo

Jest tu infrastruktura związana z rekreacją. Są ławki, wiaty, a także drewniane pomosty nad oczyszczonymi zbiornikami wodnymi. Pojawi się też trawiasta „plaża” z leżakami. Na dawnym wyrobisku powstały również ścieżki dla spacerowiczów i rowerzystów, jest też oświetlenie. Uporządkowano zieleń i wzbogacono ją, ale – jak podkreślają w UM – w miarę możliwości zachowane zostały szaty roślinne występujące na tym terenie. Prace prowadzone były przez Mostostal Zabrze GPBP SA.

Dodajmy, że rozstrzygnięty został konkurs na logo Geoparku, zorganizowany przez miasto i wykonawcę. Wzięli w nim udział uczniowie Liceum Plastycznego w Zabrzu. – Zwycięski projekt to połączenie dwóch ważnych elementów: roślinności oraz zwierząt reprezentowanych przez postać lisa, którego ogon przypomina liść – wyjaśniają urzędnicy.

Zabrze budowa ronda przy Heweliusza i Korfantego

Może Cię zainteresować:

W Zabrzu powstaje nowe rondo. To część inwestycji wartej 43 miliony złotych. Prace prowadzone są także w innych częściach miasta

Autor: Redakcja

31/05/2023

Dzięki projektowi Bundesliga Common Ground zrewitalizowano boisko w Zabrzu

Może Cię zainteresować:

Bundesliga Common Ground w Zabrzu. Razem z Lukasem Podolskim. Otwarto zrewitalizowane boisko przy ulicy Gdańskiej

Autor: Redakcja

25/05/2023