Festiwal Miedzianka Po Drodze w Zabrzu. Niezwykły spacer, lekcja poezji, spotkania autorskie i teatr

Festiwal Miedzianka Po Drodze pojawi się w Zabrzu, a dokładnie w Miejskim Ogrodzie Botanicznym. W programie spacer po czwartej przyrodzie ze Stanisławem Lubieńskim, a także lekcja poezji z Julią Fiedorczuk. Do tego spotkania z Mariuszem Szczygłem czy Agatą Szydłowską oraz spektakl Teatru Klancyk.

Miedzianka Po Drodze
Miedzianka po drodze tychy 31 08 2023 mariusz szczygiel festiwalowa telewizja sniadaniowa godz 10 00 10 30 1200 px 900 px

Festiwal literacki Miedzianka Po Drodze kolejny raz pojawi się w województwie śląskim. Spotkania festiwalowe będą krążyły wokół tematyki domu (gr. oikos). Wezmą w nich udział m.in. Sylwia Chutnik, Julia Fiedorczuk, Michał Nogaś, Mariusz Szczygieł oraz Urszula Zajączkowska.

- Połączymy dwa pojęcia, która dla wielu dziś stoją po dwóch stronach barykady, czyli ekologię i ekonomię. Oikologia (ekologia) to wiedza o domu. Oikonomia (ekonomia) to z kolei reguły panujące w danym domu. Przyjrzymy się temu, dlaczego tak się wydarzyło, że te pojęcia wylądowały na przeciwległych biegunach - wyjaśnia Filip Springer, organizator.

Miedzianka Po Drodze w Zabrzu. PROGRAM

W Zabrzu Miedzianka Po Drodze pojawi się w środę, 30 sierpnia. Wydarzenia festiwalowe odbędą się w Miejskim Ogrodzie Botanicznym.

  • 7:00 - 9:00 - spacer po czwartej przyrodzie ze Stanisławem Lubieńskim. START: przystanek tramwajowy Hagera.
  • 10:00 - 10:30 - (wydarzenie online) festiwalowa telewizja śniadaniowa na żywo z Zabrza (Sylwia Chutnik, Weronika Wawrzkowicz, Mariusz Szczygieł, Filip Springer).
  • 16:00 - 17:00 - spotkanie z Mariuszem Szczygłem, prowadzi Witold Szabłowski.
  • 16:00 - 17:30 - lekcja poezji z Julią Fiedorczuk.
  • 17:00 - 18:00 - spotkanie z Agatą Szydłowską, prowadzi Michał Nogaś.
  • 18:00 - 19:00 - spotkanie z Tomaszem Tomaszewskim, prowadzi Witold Szabłowski.
  • 18:30 - 20:00 - Rokita Czyta "Dom Oriona" Julii Fiedorczu.k - dyskusyjny klub książki na festiwalu Miedzianka - prowadzi Magdalena Gościniak
  • 19:00 - 20:00 - "Art Thinking" - kino letnie Deloitte i dyskusja po filmie.
  • 20:00 - 21:00 - Spektakl Teatru Improwizowanego Klancyk.
  • 21:15 - 22:00 - Latarnicy i Latarniczki - wydarzenie plenerowe, autorki i autorzy festiwalu czytają publiczności ulubione teksty.

Festiwal Miedzianka Po Drodze. Co to takiego?

Polska usłyszała o leżącej na Dolnym Śląsku Miedziance w 2011 roku po premierze książki Filipa Springera "Miedzianka. Historia Znikania" (Wydawnictwo Czarne). Kilka lat później zaczęto tam organizować festiwal reportażu Miedzianka Fest, który przyciągał setki, a nawet tysiące ludzi. - Do tej pory odbyły się trzy edycje festiwalu. Każda kolejna była dwukrotnie większa od poprzedniej - głównie jeśli chodzi o publiczność - powiedział Filip Springer w rozmowie z portalem ŚLĄZAG w 2022 roku.

- Miedzianka to nawet nie wieś, zaledwie kilka domów, kościół, jeden mały zakład i browar. Fizycznie już się tam nie mieściliśmy. Coraz mniej wygodnie było nam też ze świadomością, że festiwal rozpoczął gentryfikację tego miejsca - wzrosły tam ceny ziemi, pojawiły się biznesy. Współorganizacją festiwalu nie był też w sumie zainteresowany lokalny samorząd. Wszystko to sprawiło, że zdecydowaliśmy się ruszyć z Miedzianką w drogę - tłumaczył Filip Springer.

Miedzianka Fest to teraz Miedzianka Po Drodze. Jak sama nazwa wskazuje, festiwal ma objazdową formę.

Filip Springer

Może Cię zainteresować:

Filip Springer: Niezbędne są mieszkania. Czy niezbędny jest nowy stadion GKS-u Katowice?

Autor: Patryk Osadnik

10/06/2022

Miedzianka Fest

Może Cię zainteresować:

Festiwal Miedzianka odwiedzi osiem miast. Filip Springer: "Każde jest inne i można tam coś innego opowiedzieć"

Autor: Patryk Osadnik

08/08/2023