FCC Polska: Wkrótce uruchomienie hermetyzacji w MPGK

Nowa hala operacyjna, tunele kompostownicze oraz wentylatorownia wraz z systemem oczyszczania powietrza...
Fcc zabrze

Nowa hala operacyjna, tunele kompostownicze oraz wentylatorownia wraz z systemem oczyszczania powietrza – najważniejsza, nowa część inwestycji hermetyzacji zakładu MPGK w Zabrzu otrzymała właśnie pozwolenie zintegrowane na jej użytkowanie.

Na początku tego roku FCC Polska otrzymało długo wyczekiwany dokument – postanowienie Śląskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach. Postanowienie to stwierdzało pełną zgodność instalacji biologicznego przetwarzania odpadów z przepisami, w tym z przepisami ochrony środowiska. Był to ostatni brakujący element potrzebny Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Śląskiego do wydania tzw. pozwolenia zintegrowanego, które umożliwia rozpoczęcie eksploatacji zakończonej w roku 2019, pierwszej części inwestycji. Pozwolenie to zostało właśnie wydane.

– Przesunięcie terminu rozruchu nowej instalacji wynikało z ogólnokrajowych, niezależnych od nas zawirowań prawnych w zakresie gospodarki odpadami. – mówi Krzysztof Tomczyński, Dyrektor ds. Inwestycji i Technologii z FCC Polska. – Nasza inwestycja zbiegła się w czasie ze skomplikowanymi regulacjami, do których i my musieliśmy się dostosować. Formalna droga dobiegła jednak końca i aktualnie przygotowujemy się do uruchomienia gotowej części instalacji biologicznego przetwarzania odpadów. To z kolei umożliwi nam rozpoczęcie pracy nad modernizacją starej części i finalnie połączenie ich w jeden, hermetyczny proces biologicznego przetwarzania odpadów – dodaje Tomczyński.

W skład nowej części instalacji, która jest w całości gotowa do użytkowania, wchodzi nowa hala operacyjna, tunele kompostownicze oraz wentylatorownia wraz z systemem oczyszczania powietrza. Z kolei druga część inwestycji, która obejmuje modernizację dotychczasowej instalacji, a dokładnie wymianę otwieranych dachów tuneli BIODEGMA na stałe żelbetowe, następnie połączenie obu części instalacji w jedną całości, jest już w fazie zaawansowanych przygotowań – m.in. ustawiono już dźwig ułatwiający wykonanie prac montażowych i demontażowych. Prace nad drugą częścią mają zakończyć się jesienią. Na koniec, w celu uruchomienia całości inwestycji, konieczne będzie ponowne przejście przez odbiory oraz procedurę uzyskiwania tzw. pozwolenia zintegrowanego.

Hermetyzaja zakładu to jeden z kilku elementów programu, którego celem jest m.in. podniesienie komfortu życia mieszkańców poprzez wyeliminowanie ewentualnych uciążliwości zapachowych oraz jedna z kilku inwestycji FCC Polska w Zabrzu mająca dostosować zakład do najwyższych standardów w zakresie ochrony środowiska i bezpieczeństwa.

Wartość całej inwestycji wyniesie ponad 15 mln zł i w całości finansowana jest ze środków Grupy FCC Environment CEE.

czytaj więcej:

W Zabrzu powstał punkt ponownego użycia

Masz niepotrzebne meble czy zabawki? Możesz je oddać innym

Górnik Zabrze przegrał z Wartą Poznań

Górnik zasłużenie przegrał na "polu ryżowym" w Poznaniu

Policyjna akcja w zabrzu funkcjonariusze kontrolują pieszych

Policjanci kontrolują pieszych w Zabrzu. Trwa akcja "NURD"

Admiralspalast, czyli były Monopol w Zabrzu

Admiralspalast w rękach miasta - będzie rewitalizacja!

Erwin Wilczek

Górnik Zabrze stracił legendę. Nie żyje Erwin Wilczek

Cemetery g8ca854295 1920

Odeszli ważni dla Zabrza ludzie. Wspominamy...

Kasztel w Szymbarku Foto Natalia Pacana Roman

Piękne krajobrazy, majestatyczne góry - karpating zaprasza!