Euro czy lewy, czyli jaką walutę lepiej zabrać do Bułgarii?

Bułgaria od wielu lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem pośród turystów i nic w tym dziwnego. W tym miejscu na Ziemi pogoda zawsze dopisuje i wręcz skłania do wypoczynku na piaszczystych plażach. Niemniej, ten kraj ma jeszcze więcej do zaoferowania. Ślązacy, którzy pragną spędzić tegoroczne wakacje w Bułgarii, pewnie zastanawiają się jaką walutę lepiej ze sobą zabrać – euro czy lewy?

Euro czy lewy, czyli jaką walutę lepiej zabrać do Bułgarii?

Jaką walutą płacić w Bułgarii?

Dobre pytanie. Bułgaria od 2007 roku jest członkiem Unii Europejskiej. Mimo wszystko, tym kraju wciąż nie można płacić w euro. Zatem jaka waluta obowiązuje? To proste, lew bułgarski (tzn. BGN), który dzieli się na 100 stotinek. Lewy można spotkać w takich nominałach jak:

  • monety (1, 2, 5, 10, 20, 50 stotinek),
  • banknoty (1, 2, 5, 10, 20, 50, 100 lewów).

Naturalnie nasuwa się pytanie, gdzie zakupić lewy? A no, w wielu polskich kantorach. Jeżeli chodzi o Śląsk to jednym z takich miejsc jest katowicki Tavex. Kantor mieści się w ścisłym centrum Katowic, a dokładniej przy ulicy 3 Maja 18. To właśnie w tym miejscu można szybko i bezproblemowo wymienić blisko 60 walut i to z całego świata. Kantor Katowice proponuje atrakcyjne kursy walut, automatycznie aktualizowane co ok. 5 minut (dotyczy transakcji zarówno w kantorze oraz online). Katowicki Tavex jest czynny od poniedziałku do piątku od 9:00 do 19:00, a w soboty od 10:00 do 18:00.

A co z euro?

W Bułgarii nie obowiązuje euro. W praktyce, może się ono przydać podczas wypoczynku w tym słonecznym kraju. W jakich sytuacjach? Z pewnością warto mieć ze sobą euro, aby uiścić opłaty drogowe (np. winiety). Niektóre turystyczne miejscowości przyjmują płatność właśnie w tej walucie. Aczkolwiek, warto sprawdzić czy taka transakcja będzie opłacalna. Zwykle sprzedawcy nieco zawyżają kurs euro.

Spora część turystów decyduje się na kupno euro w Polsce, aby później wymienić je w Bułgarii. Nie do końca jest to dobra decyzja. Dlaczego? W takiej sytuacji dochodzi do podwójnego przewalutowania (tzn. z PLN na EUR, z EUR na BGN). Taka wymiana zawsze wiąże się ze stratą pieniędzy. Wszystko wskazuje na to, że lepiej zakupić lewy bułgarskie przed wyjazdem na wakacje. No dobrze, a co w sytuacji, gdy ktoś nie ma czasu, aby odwiedzić kantor osobiście? To proste! Może zdecydować się na dostawę waluty do domu.

Jak zamówić lewy bułgarskie do domu?

Kantory Tavex pozwalają zarówno na swobodną wymianę waluty od ręki oraz dostawę waluty do domu, realizowanej online. Właściwie transakcja przebiega tak samo, jak w każdym innym sklepie internetowym. Klient wybiera interesującą go walutę (np. lewy bułgarskie), a następnie umieszcza ją w „koszyku”. Takim sposobem otrzymuje banknoty w wybranej przez siebie walucie do rąk własnych, a nie w formie przelewu na konto. Jak odebrać swoje zamówienie? Opcji jest kilka. Wystarczy odwiedzić wybrany oddział Tavex. Można również zdecydować się na odbiór zamówienia w wybranym punkcie odbioru przesyłki kurierskiej lub we własnym domu, bezpośrednio z rąk kuriera.

Gdzie kupić lewy bułgarskie? W kantorze Tavex!
Tavex zaprasza!
ul. 3 Maja 18
40-098 Katowice
Tel. 32 736 66 66
e-mail: kontakt@tavex.pl
WWW || FACEBOOK || INSTAGRAM